Komunitní (ne)konference 2024

V úterý 19. listopadu se v Žižkárně konal první ročník Komunitní (ne)konference, kterou jsme uspořádali v rámci projektu Kul.turista. Ten dlouhodobě podporuje místní komunity ve městě i regionu – propojuje je, posiluje a rozvíjí jejich aktivity.

Setkání pro všechny, kdo pečují o své okolí

Komunitní (ne)konference se stává místem pro pravidelné setkávání, kde je prostor pro sdílení, inspiraci a motivaci. Je určena všem jednotlivcům, skupinám i organizacím, které se aktivně zajímají o místo, kde žijí nebo působí.

Je to zároveň příležitost poděkovat těm, kdo se s péčí a zápalem starají o své sousedy, čtvrti, vesnice či města. A také možnost to všechno společně oslavit!

Úvodní kulatý stůl: Sdílená půjčovna pro město

Program začal dopolední diskuzí u kulatého stolu nad tématem zavedení sdílené půjčovny ve městě, která by měla podpořit komunitní a kulturní život. Půjčovna by umožnila zapůjčení mobiliáře, techniky či drobného vybavení, což by mohlo ušetřit nejen finance a další zdroje, ale také přispět k udržitelnosti těchto kulturních akcí. Sloužit by půjčovna měla především komunitám a organizacím, ale i drobným organizátorům kulturních a komunitních akcí a sousedských setkání ve městě. Na debatě se podíleli zástupci magistrátu, místních iniciativ i dalších organizací, včetně Kristýny Koutské z magistrátu Českých Budějovic nebo Dany Kalistové ze sociálního podniku Kabinet CB.

Hlavní program: Příběhy a inspirace

Odpolední část (Ne)konference otevřel blok Komunity komunitám, kde zazněly inspirativní příběhy čtyř aktivních spolků. Tři z nich byly součástí celoročního programu Kul.turisty, který se svými projekty absolvovaly a byly podpořeni letošním Open callem. Další jsme přizvali, aby se vzájemně inspirovaly a poznaly.

  • Sousedé z Havlindy a jejich čtvrť přiblížil Petr Bublík.
  • Cyklo Budějovice ukázaly, jak mění pohled na cyklistiku jako městskou dopravu.
  • Ženy z Třebotovic-Kališť sdílely svou více než dvacetiletou činnost zaměřenou na historii a krajinu dvou spřátelených obcí.
  • Naplaveno přineslo pohled na propojení umění, přírody a jejich významu na venkově.

Debata, která následovala, odhalila zajímavé pohledy na proměnu života v komunitách, na jejich vliv na okolí i na výzvy, kterým čelí.

Blok Inspirace pak nabídl zkušenosti energické a strhující Michaely Valáškové z ústecké iniciativy Promyky a Ondřeje Horáka, kurátora projektu Kul.turista, který představil příklady úspěšných participativních uměleckých projektů.

Premiéra filmu Óda na moje město

Vrcholem (ne)konferenčního programu bylo promítání krátkého filmu o letní Ódě na naše město. Ta se odehrála na konci června na Palackého náměstí. Spojilo v ní síly více než 170 hudebníků a hudebnic. Byli jsme součástí největšího koncertu v dějinách Budějovic. Bylo to krásný! Při promítání jsme se dojali společně přímo s několika účastníky Ódy, kteří si ji přišli připomenout.

Výstava fotografií komunit města

Celý program jsme zakončili vernisáží výstavy fotografií Romana France Komunity & Město, která zachytila příběhy celkem sedmi místních komunit. Portréty vznikly na konci jara a do Žižkárny si je přišli prohlédnout jak vystupující, tak i někteří ze zachycených.

Nadšeně jsme si vyměňovali vzpomínky a zkušenosti z focení, protože Roman vyfotil nás všechny – skoro šedesát (ne)konferenčních hostů – znovu přímo na místě!

Portréty z výstavy jsme s Romanem zachyceným komunitám na závěr darovali.

Spokojeně odcházely z (Ne)konference do noci s obří fotkou v podpaží.

Děkujeme všem účastníkům za jejich energii a nasazení. A těšíme se na další ročník Komunitní (ne)konference a na nové příběhy, které přinese!

Děkuji vám všem!

Lucie Boušková, koordinátorka projektu Kul.turista