Komunitní (ne)konference 2024
V úterý 19. listopadu se v Žižkárně konal první ročník Komunitní (ne)konference, kterou jsme uspořádali v rámci projektu Kul.turista. Ten dlouhodobě podporuje místní komunity ve městě i regionu – propojuje je, posiluje a rozvíjí jejich aktivity.
Setkání pro všechny, kdo pečují o své okolí
Komunitní (ne)konference se stává místem pro pravidelné setkávání, kde je prostor pro sdílení, inspiraci a motivaci. Je určena všem jednotlivcům, skupinám i organizacím, které se aktivně zajímají o místo, kde žijí nebo působí.
Je to zároveň příležitost poděkovat těm, kdo se s péčí a zápalem starají o své sousedy, čtvrti, vesnice či města. A také možnost to všechno společně oslavit!
Úvodní kulatý stůl: Sdílená půjčovna pro město
Program začal dopolední diskuzí u kulatého stolu nad tématem zavedení sdílené půjčovny ve městě, která by měla podpořit komunitní a kulturní život. Půjčovna by umožnila zapůjčení mobiliáře, techniky či drobného vybavení, což by mohlo ušetřit nejen finance a další zdroje, ale také přispět k udržitelnosti těchto kulturních akcí. Sloužit by půjčovna měla především komunitám a organizacím, ale i drobným organizátorům kulturních a komunitních akcí a sousedských setkání ve městě. Na debatě se podíleli zástupci magistrátu, místních iniciativ i dalších organizací, včetně Kristýny Koutské z magistrátu Českých Budějovic nebo Dany Kalistové ze sociálního podniku Kabinet CB.
Hlavní program: Příběhy a inspirace
Odpolední část (Ne)konference otevřel blok Komunity komunitám, kde zazněly inspirativní příběhy čtyř aktivních spolků. Tři z nich byly součástí celoročního programu Kul.turisty, který se svými projekty absolvovaly a byly podpořeni letošním Open callem. Další jsme přizvali, aby se vzájemně inspirovaly a poznaly.
- Sousedé z Havlindy a jejich čtvrť přiblížil Petr Bublík.
- Cyklo Budějovice ukázaly, jak mění pohled na cyklistiku jako městskou dopravu.
- Ženy z Třebotovic-Kališť sdílely svou více než dvacetiletou činnost zaměřenou na historii a krajinu dvou spřátelených obcí.
- Naplaveno přineslo pohled na propojení umění, přírody a jejich významu na venkově.
Debata, která následovala, odhalila zajímavé pohledy na proměnu života v komunitách, na jejich vliv na okolí i na výzvy, kterým čelí.
Blok Inspirace pak nabídl zkušenosti energické a strhující Michaely Valáškové z ústecké iniciativy Promyky a Ondřeje Horáka, kurátora projektu Kul.turista, který představil příklady úspěšných participativních uměleckých projektů.
Premiéra filmu Óda na moje město
Výstava fotografií komunit města
Celý program jsme zakončili vernisáží výstavy fotografií Romana France Komunity & Město, která zachytila příběhy celkem sedmi místních komunit. Portréty vznikly na konci jara a do Žižkárny si je přišli prohlédnout jak vystupující, tak i někteří ze zachycených.
Nadšeně jsme si vyměňovali vzpomínky a zkušenosti z focení, protože Roman vyfotil nás všechny – skoro šedesát (ne)konferenčních hostů – znovu přímo na místě!
Portréty z výstavy jsme s Romanem zachyceným komunitám na závěr darovali.
Spokojeně odcházely z (Ne)konference do noci s obří fotkou v podpaží.
Děkujeme všem účastníkům za jejich energii a nasazení. A těšíme se na další ročník Komunitní (ne)konference a na nové příběhy, které přinese!
Děkuji vám všem!
Lucie Boušková, koordinátorka projektu Kul.turista