Kul.turista

Kul.turista otevírá v Českých Budějovicích novou kulturní turistickou kancelář! Vydejte se s ní za poznáním kultury vlastního města.

Jak Kul.turistická kancelář funguje?

V každém měsíci se bude několik čtvrtí skrz kulturní aktivity svých obyvatel a spolků představovat zbytku města. Ve čtyřech dnech ukáží to nejlepší ze svých kulturních tradic, současných kulturních aktivit i zajímavých míst.
Zbytek města se bude za pomocí Kul.turistické kanceláře vydávat za poznáním a prozkoumáním daných čtvrtí i jejích obyvatel a stane se tak kulturním turistou ve vlastním městě.

Kdy bude Kul.turistická kancelář fungovat?

Kul.turistická kancelář zahájila svůj provoz v prvním jarním týdnu od 24. do 27. března 2022 v samotném centru města. V každém měsíci se bude na čtyři dny postupně vydávat do dalších čtvrtí.
Poslední Kul.turista proběhne od 15. do 18. září 2022.

Kam se budete moct s Kul.turistickou kanceláří vydat?

Do programu Kul.turisty se bude moc zapojit libovolný počet čtvrtí v daném území.

Kdo se může stát kulturním turistou?

Jednotlivé kulturní aktivity budou připraveny tak, aby se kulturním turistou po vlastním městě mohl stát prakticky každý. Dítě, dospělí, senior i obyvatelé se specifickými potřebami.

Na jaké kulturní aktivity se můžou kulturní turisté těšit?

V každé čtvrti bude program trochu rozdílný. Jednotlivé čtvrti budou ukazovat místa typická právě pro ně. Těšíme se na komentované poznávací procházky, hudební a divadelní vystoupení místních sborů a souborů, tvůrčí aktivity pro školáky a studenty, vyprávění příběhů místních pamětníku, sousedské slavnosti a společné velké žranice. 

Zapojit se ale můžete i do aktivit, které budou chtít zlepšit životní prostředí našeho města. Pojďme spolu čistit potoky a rybníky, nehezká zákoutí, na která ve městě narážíme, nebo osázet zanedbané plácky v našich čtvrtích

Jak se do Kul.turisty zapojit?

Do Kul.turisty se může zapojit účastí nebo tvorbou každý obyvatel města.
V každé čtvrti oslovujeme ty nejvýraznější společenské aktéry, kterými mohou být kulturní instituce, vzdělávací instituce – školy, školky, kroužky, zájmové spolky - např. hasiči, sportovní oddíly, pečovatelské domy, kluby a aktivní obyvatelé.

Pomocí těchto aktérů chceme zapojovat i další obyvatele jednotlivých čtvrtí. V každé čtvrti bude jeden koordinátor, který bude spolku Budějovice 2028 pomáhat koordinovat aktivity v daných čtvrtích.

Jak uspořádat vlastní sousedskou akci?

Poznej kdo s tebou sousedí! Prolom tabu, poznáš své sousedy, změníš svojí ulici, založíš tradici!
Začít můžeš třeba hned s Kul.turistou!

Možná vás napadlo proměnit ulici ve venkovní kavárnu, dočasné divadlo nebo hřiště pro děti? Uspořádat bazar, blešák, nebo swap? Instalovat ve vlastní čtvrti knihobudku? Nebo zútulnit zanedbaný kout v okolí? Pokud přesně nevíte, jak na to, nebo vás odrazuje představa náročných administrativních procesů spojených s organizací takové akce, chceme vám to ulehčit! 
Sestavili jsme tento Manuál pro organizátory aktivit ve veřejném prostoru, který vás provede nezbytnými administrativními kroky.

Manuál pro organizátory 

Nápady & otázky

Máte nápady na program Kul.turisty ve své čtvrti, ale nemáte čas se zapojit? Nevadí! 
Nasdílejte nám je prostřednictvím tohoto formuláře a my je předáme těm nejpovolanějším osobám k realizaci.  Oceníme i vaše náměty na rozšíření výše přiloženého manuálu.

Odesláním formuláře uděluje účastník souhlas se zpracováním osobních údajů v něm poskytnutých společnosti Budějovice 2028, z.s., sídlo Ot. Ostrčila 179/13,České Budějovice, IČO 10683038.

Osobní údaje budou zpracovávány za účelem soukromé komunikace s účastníkem ohledně kandidatury města České Budějovice na Evropské hlavní město kultury. Zpracovávání bude probíhat do odvolání souhlasu. Odesláním formuláře bere účastník na vědomí, že má právo souhlas se zpracováním osobních údajů kdykoli odvolat, a to například zasláním e-mailu nebo dopisu pořadateli. Současně bere na vědomí, že odvolání souhlasu nemá vliv na zpracování osobních údajů, které probíhalo před tímto odvoláním.
Veškeré obrazové záznamy podobizen účastníků pořízené v souvislosti s projektem Evropské hlavní město kultury mohou být použity k propagaci akce nebo pořadatele bez jakéhokoli nároku účastníků na jakoukoli odměnu. V případě žádosti o stažení materiálu s podobiznou se prosím obraťte na pořadatele e-mailem na lucie.bilkova@budejovice2028.cz

Pojďme to udělat spolu 🙌🏽
Lucie Boušková Projekt manažerka Kul.turisty

POŘADATEL

Kul.turistu pořádá spolek Budějovice 2028, který pro město připravuje kandidaturu na Evropské hlavní město kultury 2028. Spolek bude hlavním koordinátorem aktivit prvního kulturisty v centru města. Všechny následující Kul.turisty bude spolek realizovat ve spolupráci s místním obyvatelem, který se tak stane jakýmsi styčným důstojníkem jak pro spolek, tak pro další občany v dané čtvrti.

Kontaktní osoba: 

Lucie Boušková
Projekt manažerka Kul.turisty
lucie.bouskova@budejovice2028.cz

Buďte v obraze. Odebírejte novinky
o kandidatuře a kulturní inspiraci

Sledujte naši cestu