Kul.turista Suché Vrbné

Kul.turista se po roce vrátil na točnu do Suchého Vrbného. Ve středu 12. dubna zde proběhl druhý ročník charitativniho jarmarku a zábavného dne nejen pro děti, ale i jejich rodiče. Velký dík patří pořadatelům akce Česko-anglickému gymnáziu a jeho studentům.

Točna v Suchém Vrbném je rozhodně místo s velkým potenciálem, který se ale v současné době dostatečně nevyužívá. Naším hlavním cílem bylo navázat na zkušenosti z loňského roku, kdy jsme s úžasem hleděli na park, který ožil lidmi, dětmi a jejich hrou, sportovními aktivitami. Viděli jsme, jak to prospívá parku i jeho obyvatelům. V loňském roce v rámci Kul.turisty proběhl na točně a blízkém okolí i sociologicko-urbanistický průzkum, který vedl spolek Socionaut. Během něj se ptali místních obyvatel na jejich oblíbená místa, jaké možnosti, služby či podniky jim v okolí chybí, kde tráví volný čas, nebo co by ve čtvrti chtěli změnit.

Jedna z často jmenovaných potřeb byla právě přeměna točny s parkem. Konečná autobusové zastávky je i díky Albertu velmi frekventovaná. Místním ale chybí důvod, proč by se v parku měli zastavit. Kromě pár laviček a nevábného záhonu v parku není nic.

Studenti Česko-anglického gymnázia tento fakt berou jako výzvu a uspořádali zde už poněkolikáté celodenní program. Pozvali místní školky a školy, pro které připravili interaktivní a edukativní hry, napekli dobroty. Celý výtěžek věnovali ve čtvrti působícímu domácímu hospicu Sv. Veroniky. Park zase ožil a sloužil místním obyvatelům zcela přirozeně. Nabídl stín při posezení v trávě, větve stromů nás skryly i před pár kapkami deště. Byl zcela vhodným zázemím pro společný hovor na lavičce i v kroužku na zemi, skákání v pytli i výtvarné dílny, poznávačku ptáků nebo hmyzu, malování henou, fotbálek i chůzi po slacklině.

Jaké jsou další možnosti?

K účasti na jednodenní akci v parku na točně jsme oslovili i českobudějovickou umělkyni Kateřinu Dobroslavu Drahošovou. Dobruška nám pomohla s vizí, jak drobnou proměnou oživit veřejný prostor a vdechnout mu nový život. Klíčem je lineární abstraktní malba na prázdný asfalt.

Zamýšlená malba by měla být  interaktivní, vybízet ke hře a pozorování. Neurčovat pravidla, naopak vybízet k vytvoření hry vlastní. “Přeskoč! Jdi podle čáry! Kam ukazuje šipka? Kolik je puntíků na chodníku? Přeskáču jen po modrých? Je tady poklad?”

Nenápadné detaily v malbě vybízí k zastavení se, zklidnění a zapojení fantazie.

Celý proces tvorby je interaktivní a zapojil místní. Během akce  na suchovrbenské točně umělkyně sbírala inspiraci. “Získala jsem několik podkladů a návrhů od místních dětí, studentů a kolemjdoucích. Tyto skici vnímám jako pomyslné vodítko k vytvoření vlastních výtvarných návrhů malby na chodník pro toto konkrétní místo,” představuje proces tvorby Kateřina Dobroslava Drahošová.

Tato drobná a dočasná proměna veřejného prostoru má primárně poukázat na problematiku místa, kde prvky pro hru a odpočinek obyvatelům chybí. Je nerušivou a přesto zajímavou úpravou, která může zcela změnit vnímání místa, jeho využití i zájem o něj. 

Děkujeme organizátorům z Česko-anglického gymnázia a všem návštěvníkům.

foto Pavel Balek