Příběhy odolnosti

📅 11.11. 16.00

📍Cowo CB

Srdečně vás zveme na další setkání projektu Womenpedie. V rámci cyklu Ženská práce jsme pro Vás připravily diskusní setkání salónního formátu nesoucí název Příběhy odolnosti.

Budeme se bavit o příbězích žen, které jsou zároveň stejně křehké, zranitelné a obyčejné jako my všechny. Jejich životní osudy nám však mohou být oporou a inspirací, protože jsou stejně neobyčejné jako ty naše. 

Na setkání s filosofkou Alicí Koubovou a Adrianou Světlíkovou, ředitelkou servisní organizace pro kulturu Nová síť, si společně budeme klást celou řadu otázek:

  • Co je to odolnost?
  • Co nového nám její perspektiva umožňuje zahlédnout?
  • Je odolnost otázkou síly? Rodíme se s ní, nebo je možné ji rozvíjet?
  • Je to individuální schopnost, nebo vždy souvisí s prostředím, ve kterém žijeme?
  • Co je projevem odolnosti a co jejím projevem není? Je možné odolnost zneužít a vysvětlovat ji proti jejímu vlastnímu smyslu?
  • Jak odolnost souvisí se sítí vzájemně propojených vztahů? A jak souvisí s odolností například péče? 

A nebyly bychom to my, abychom se neptaly, kde v tom všem stojí ženy? Kde a proč se ve společnosti vyskytují a jak to souvisí s odolností? Kde se cítí dobře a kde se jim ne/daří? Lze propojit i tak zdánlivě odlišné koncepty jako radikální empatie a efektivní leadership? A jak jsou na tom ženy v kulturním sektoru? 

Alice Koubová je česká filosofka působící na Filozofickém ústavu Akademie věd ČR, kde vede projekt Systémy resilience v rámci institutu SYRI. Od roku 2003 působí také na Divadelní fakultě Akademie múzických umění, v letech 2021 -2024 zastávala funkci proděkanky pro vědu a výzkum a byla rovněž etickou mediátorkou v souvislosti s iniciativou Ne!musíš to vydržet. Zabývá se performativní filosofií, uměleckým výzkumem a politickou psychologií. Je jednou z autorek dokumentární publikace Odolná společnost, která byla nominovaná na nejlepší dokumentární knihu roku 2024.

Adriana Světlíková je ředitelkou Nové sítě, působí zde rovněž patnáct let jako konzultantka v oblasti živého umění. Spoluiniciovala několik kulturních projektů (ceny Česká divadelní DNA, konferenci Culture Get-Together, programy na podporu rezidenčních pobytů ART-IN-RES, Czech Dance Showcase Edinburgh a mnoho dalších). Je členkou grantových komisí a působí jako externí vysokoškolská pedagožka. Absolvovala FFUK (Kulturologie), vedla divadlo NABLÍZKO, kde byla mimo jiné u zrodu prvních stínových tlumočení do znakového jazyka. Její hlavní pole zájmu je networking a změna společenského klimatu skrze kulturu. Nejvíce ráda je ale matkou dvou dcer (18 a 16 let) a relaxuje na vsi se svými slepicemi. Je jednou z 15 respondentek dokumentární knihy Odolná společnost.

Seznamte se s knihou Odolná společnost, která nás inspirovala k tomuto setkání. Kniha je v režimu open access, a tedy trvale odemčena.

Vstupné je zdarma. Zúčastnit se můžete i s dětmi, pro které bude zajištěno hlídání.

Debata je součástí cyklu setkání Ženská práce v rámci projektu WOMENPEDIA a kulturního a uměleckého programu Českých Budějovic 2028 - Evropského hlavního města kultury.