Projekty Ostrov kultury a 28 DOMŮ propojují kulturní domy ve městě a kraji
Projekty Ostrov kultury i 28 DOMŮ jsou postaveny na spolupráci kulturních organizací, které disponují vlastním prostorem pro prezentaci kulturních aktivit. Začátkem listopadu jsme uspořádali dvě setkání pro kulturní aktéry, kteří tyto dvě platformy společně vytvoří. K čemu mají sloužit? Co mají platformy společné a čím se liší? Kdo všechno je jejich součástí?
Ostrov kultury - nová kulturní čtvrť v Budějovicích
OSTROV KULTURY je nově vznikající kulturní čtvrť, která se nachází na soutoku dvou řek v centru Českých Budějovic. Našim cílem je vyzdvihnout potenciál, který se v této části města nachází. V budoucnu se tato nově vznikající kulturní čtvrť stane jasným cílem všech, které láká kultura. Místních i zahraničních návštěvníků. Jak může tato společná platforma fungovat? Doporučujeme prozkoumat například MuseumQuartier ve Vídni, které je pro nás jednou z mnoha inspirací.
Kdo je součástí Ostrova kultury?
Setkání se zúčastnili zástupci Jihočeského divadla, DK Metropol, Letního kina Háječek, budoucího kulturního a kreativního centra Slavie a Rabenštejnské věže. V rámci tříhodinového setkání, kterého se účastnila i náměstkyně pro kulturu Zuzana Kudláčková, jsme se tématicky věnovali zejména nastavování formátu spolupráce mezi jednotlivými organizacemi, společnému projektu na lepší poznávání publika i plánování společných kulturních a uměleckých aktivit pro širokou veřejnost. První akce, kdy tyto instituce spojí síly, jsou slavnosti k výročí 760 let od založení města v roce 2025.
Dalšími členy kulturní čtvrti jsou Alšova Jihočeská galerie, Jihočeské Muzeum, Jihočeská Filharmonie, Jihočeská vědecká knihovna a Planetárium. Koordinátorem vzniku plartformy Ostrova Kultury je Martin Kolář, který se této agendě věnoval už při přípravě aktuální kulturní strategie města ČB. Po nastavení této platformy by měl být projekt otevřen i pro další zájemce, jejichž kulturní aktivity se dotýkají místa kulturní čtvrti, které se bude rozkládat kolem soutoku řek Malše a Vltavy.
28 DOMŮ
10. 11. proběhlo setkání kulturních organizaci, které mají zájem stát se členy sítě jihočeských kulturních center 28 DOMŮ, které mají být prostředníkem pro realizaci aktivit Evropského hlavního města kultury v jihočeském regionu. Setkání se zúčastnilo 18 organizací sídlících napříč celým regionem. Pokryli jsme všechny etnografické oblasti: Blata, Doudlebsko, Kozácko, Pošumaví i Prácheňsko.
Ze západního cípu jižních Čech dorazili zástupci Kulturní plantáže Blatné, z Šumavy zástupci MěkS Vimperk a MěkS Volyně, Strakonice zastoupovala organizace Ostrov 1415, Prachatice Živá Vila, z Písku dorazili zástupci unikátní dětské galerie Sladovna. Týn nad Vltavou zastupovala Městská galerie a z Vodňan přijelo pozdravit MěKS Vodňany (které ten den slavilo 50 let svého vzniku). Největší zastoupení měl Tábor skrze organizace Jednota Tábor, Městskou knihovnu, Divadlo Oskara Nedbala a Cesta Tábor a z hranic ze Středočeským krajem dorazila organizace Naplaveno z Jistebnice. Zastoupení měla i východní část jižních Čech díky mladé a progresivní organizaci Třeboň 105, unikátní jindřichohradecké Krafferovy zahrady a z moravské části Jihočeského kraje přijel slavonický Spolkový dům. Zastoupení měly i unikátní vesnické projekty jako Rezi.dance z Komařic a Švestkový dvůr z Malovic.
V rámci tří hodinového povídání organizace představili svoje plány do dalších let, zhodnotili jsme si přínos Kul.turisty v regionu, který proběhl v průběhu kandidatury na EHMK a spojil organizace, které o sobě často dříve ani nevěděli. Probrali jsme aktivity, které může Evropské hlavní město kultury přinést a pomoct organizací zlepšit spolupráci s místními komunitami. Kromě podpory další spolupráce mezi jednotlivými organizacemi bude v roce 2024 cílem ČB28 i podpora jejich propojování se zahraničními partnery a advokacie jejich skvělé kulturní činnosti a aktivit u politických zástupců obcí, kde sídlí, kteří často ani nevědí, jaký kulturní poklad v těchto organizacích a lidech, kteří je vedou, mají.