Výjezd partnerů projektu Ars Biologica na prestižní festival Ars Electronica v rakouském Linci

V pátek 6. září 2024 se uskutečnil jednodenní výjezd partnerů projektu Ars Biologica na prestižní festival Ars Electronica v rakouském Linci. Festival Ars Electronica se během více než 45 let stal globálním lídrem v propojení umění, technologií a společnosti a řadí se mezi celosvětově nejvýznamnější události zaměřené na digitální technologie a mezioborovou spolupráci. Díky jeho dlouholetým zkušenostem představuje pro nás inspiraci a ukazuje, jak efektivně propojovat světy vědy a umění.

Součástí návštěvy byla prohlídka hlavního festivalového místa – bývalé budovy linecké pošty Post City, která se během festivalu proměnila ve fantasticky fungující festivalový areál. Během návštěvy se účastníci setkali se zástupci týmu Ars Electronica, kteří představili vizi festivalu a hlavní body aktuálního ročníku, jehož tématem byla Naděje. Následovala komentovaná prohlídka festivalových děl a projektů, které vznikly díky spolupráci vědců a umělců. Po odpoledni vyhrazeném pro samostatné prohlídky, osobní schůzky nebo návštěvu dalších festivalových míst, se jihočeská delegace vrátila zpět do Českých Budějovic.

Výjezd byl určen zejména lokálním partnerům projektu Ars Biologica, včetně kulturních organizací, Biologického centra AV ČR a Jihočeské univerzity. Cílem návštěvy bylo seznámit účastníky s možnostmi mezioborové spolupráce v oblasti umění a vědy a představit potenciál projektu Ars Biologica pro budoucí spolupráci. Návštěva festivalu Ars Electronica poskytla účastníkům cenné zkušenosti a nové perspektivy, které budou důležité pro další rozvoj projektu Ars Biologica a jeho ambici vytvářet inovativní kulturní a vědecké platformy v rámci programu Českých Budějovic 2028.

Ars Biologica je jedním z klíčových projektů Českých Budějovic 2028, Evropského hlavního města kultury, a jeho cílem je vytvářet prostředí pro spolupráci vědy a umění se zaměřením na environmentální témata, jako je klimatická změna a udržitelnost. Projekt tak propojuje právě kulturní organizace, Jihočeskou univerzitu a Biologické centrum Akademie věd ČR s místními obyvateli, národními i evropskými partnery. Zaměřuje se zejména na lokální dopady globálních klimatických změn v oblastech zemědělství, produkce potravin, managementu půdy a vodních zdrojů. Zároveň zkoumá možnosti využití permakulturních principů při rozvoji města a vytváření dlouhodobě prosperujícího kulturního ekosystému.