Kul.turista od Lannovky do Mladého

Každý jeden příběh se stává součástí kandidatury

Kul.turistická kancelář v dubnu vyrazila z centra do městských částí a zahájila tak svoji misi – poskytovat široké veřejnosti informace o tom, že Budějovice kandidují na Evropské hlavní město kultury a zároveň zjistit, kdo ve městě žije. Druhou zastávku tak poprvé mimo kurátorovaného programu doplnily také sousedské slavnosti.

Duhovou maringotku kandidatury jsme tentokrát zaparkovali na konci nebo na začátku Lannovy třídy u vlakového nádraží. V blízkosti zrekonstruované klidové zóny s lavičkami, stromy a tekoucí vodou, mezi něž maringotka skvěle zapadla. Vytvořila tak zázemí, díky kterému bylo možné se zastavit, povídat si a hrát si na místě, které naprostá většina kolemjdoucích vnímá jen jako kulisy, jimiž prochází cestou na vlak nebo z práce, nikoli však jako místo, kde lze příjemně trávit volný čas. Maringotka a její zázemí se stolky a kávou tak najednou nabídly vřelé uvítání těm, kteří přijeli do města vlakem a kteří jindy využívají Lannovku jen jako tranzitní koridor do centra města.

V tomto kontextu fungoval skvěle projekt Spojeni s Evropou, jenž první kroky všech cestujících nasměroval k velké mapě Evropy. Odtud byl už jen krůček k zapředení hovoru o tom, kdo jsou lidé, kteří do města přijíždějí, proč se sem vracejí a kde žijí, co jim Budějovice oproti jiným městům v Čechách i v Evropě nabízejí, a co jim tu naopak chybí.

Je zajímavé sledovat, že první reakcí místních bývá většinou, že „tu chcíp' pes“ a že Budějovice nemají co nabídnout ani místním, natož pak Evropě. Na rozdíl od diskuzí v online prostoru se při osobním setkání můžeme dostat hlouběji pod povrch, a zjistit tak, co lidé ve městě potřebují a vysvětlit jim, co každému z nich může kandidatura přinést.

Paní Marie v důchodovém věku miluje cestovatelské přednášky, ale bojí se chodit v zimních měsících večer sama domů, a tak netrpělivě vyhlíží jaro, kdy už je déle vidět. Pro pana Petra je kultura moc drahá. Maminka dvouleté holčičky Klára podle svých slov od narození dcery už ani nekouká na program kina a je odkázaná jen na akce pod širým nebem. Řadě rodičů chybí herní prvky ve veřejném prostoru, které by jim umožnily cítit se v širším centru města vítáni, a trávit tam tudíž více času. Na seznamu přání, která by mohla kandidatura splnit, se tentokrát k našemu překvapení do první trojky dostaly promenády a koncerty v Háječku, pravidelné tančírny a country koncerty pod širým nebem. Jsme vděční za to, že nám svěřujete své vzpomínky a přání. Každý jeden příběh se stává součástí kandidatury. Stejně jako příběhy lidí, kteří jsou součástí programu každého Kul.turisty.

Ten dubnový si vzhledem k aprílovému počasí vyžádal několik změn včetně zrušených akcí. I přesto však Lannovu třídu oživilo svou přítomností několik spolků a organizací působících v nejbližším okolí. BudeCirkus a Orel ho společně proměnili v tělocvičnu pod širým nebem. Ulici rozhýbal seniorský Klub Aktiv se svými country tanci a BUDSIDE Break and Street dance. S veřejným prostorem si pohráli také writeři z Pro City Art. Kavárna Kmen uspořádala ochutnávání výběrové kávy pro veřejnost, takzvaný cupping. Součástí zastávky byl znovu také urbanistický workshop se studiem Socionaut, které se tentokrát s kolemjdoucími zamýšlelo nad minulostí, současností a budoucností Lannovy třídy a jejího okolí. 

Cílem Kul.turisty ale je nejen poznat kulturu svého města, ale také vytvořit prostor pro setkávání sousedů a místních komunit a být impulsem ke sdílení či vyvolání zájmu o veřejný prostor a společnou iniciativu. Pod hlavičkou Kul.turisty se tak podařilo spojit lokální komunitu a za necelé dva měsíce příprav vznikl v Havlíčkově kolonii bohatý program (především) od sousedů pro sousedy. Místní patrioti a starousedlíci i noví sousedé tak vytvořili několik míst k setkání, sdílení potřeb i nápadů. Ožilo tak třeba hřiště v ulici Brožíkova, park Polní a přilehlé hřiště Regule, Zeyerova ulice nebo točna u Malého jezu. Součástí sousedských slavností bylo sázení květin, vyměňování hraček, sdílení koláčů i receptů, pečení buřtů, prohlížení fotek i tvoření. I tentokrát se uskutečnilo několik oblíbených procházek pro veřejnost s místními průvodci, mezi kterými byli třeba historici umění nebo ekologové. Společná aktivita navíc v místní komunitě rozproudila debatu o veřejném prostoru a jeho využití a vzbudila zájem o jeho chystané proměny.

Těšíme se, co tohle malé sousedské pošťouchnutí způsobí už za necelý měsíc v další městské části! Naši Kul.turistickou kancelář najdete 19.–22. května na točně v Sucháči.

Super akce, škoda počasí.. 🙂 Jiří Ptáček byl úžasný, vzdělaný a kultivovaný průvodce. Účast byla hojná. Určitě se zúčastníme dalších procházek a akcí.
paní K., účastnice procházky v Havlindě
“Akce propojila mnoho obyvatel čtvrti, kteří vesměs nadšeně hovořili o nějaké formě pokračování vzájemných setkání. Na tomto se dá stavět.”
organizátorka z řad sousedů z Havlindy
Zúčastnila jsem se procházky ke Dni Země s Mgr. Tomášem Smržem. Zajímavá a přínosná procházka nejen pro děti, ale i pro dospělé. Informace byly podány takovou formou, že děti i po třech hodinách zvládly dávat pozor.
paní E.