Návštěva Tartu - druhého největšího estonského města, které se stane Evropským hlavním městem kultury v roce 2024

Druhé největší estonské město Tartu bude Evropským hlavním městem kultury (EHMK) v roce 2024. Náš programový manažer Matěj Vlašánek se zde zúčastnil dubnového dvoudenního fóra Kultuurikompas, navázal spolupráci pro projekt ART FARM a samozřejmě hledal inspiraci pro naše další projekty. Letošní ročník Kultuurikompas měl téma “How Borderless is Culture” a věnoval se zejména uměleckým rezidencím a mezinárodním kulturním sítím a platformám.

Projekt ART FARM vzniká v rámci kandidatury Budějovic na EHMK a jeho cílem je strategicky podporovat poměrně hustou síť rezidenčních míst v Jihočeském kraji. Naším přáním je vytvořit z Českých Budějovic a Jihočeského kraje do roku 2028 jeden z nejatraktivnějších evropských rezidenčních regionů pro setkávání mezinárodních umělců. 

V Tartu se prezentovaly jak rezidenční projekty umístěné v divoké přírodě se zaměřením na udržitelnost, proměny industriálních prostor na rezidenční místa a ateliéry, tak například projekty newyorské radnice, kdy si jednotlivé odbory zvou kurátory a umělce na rezidenční pobyty, aby jim skrz umělecký výzkum s místními komunitami pomáhaly řešit některé problémy města v jeho sociálních, vzdělávacích nebo environmentálních oblastech. 

Tartu je kromě Evropského hlavního města kultury rovněž UNESCO městem literatury. Důležitým tématem při setkání Matěje s týmem Tartu 2024 tak byla možná spolupráce a výměna zkušeností mezi Tartu a jihočeskými literárními projekty Literatura Žije, Šumava Litera, Tabook Illustrated či horkou táborskou literární novinkou Poezie Je.