SKATEHOLDERS FORUM

Co je SKATEHOLDERS?

SKATEHOLDERS se soustředí na propojení architektury a designových intervencí do veřejného prostoru se vzděláváním a sociální prací. Vytváří tak ideální město pro skateboarding a další kolečkové a urban sporty. Rovinatý terén Českých Budějovic vytváří vhodné předpoklady pro rozvoj kolečkových sportů. Cílem tohoto projektu je učinit z města celoevropsky oblíbenou destinaci pro skateboarding a další městské urban sporty. Tohoto cíle dosáhneme prostřednictvím řady uměleckých a architektonických intervencí. Studio U/U například každý rok promění jeden nevyužívaný nebo zanedbaný veřejný prostor v jedinečné místo, které bude sloužit jak pro skateboarding, tak jako kvalitní prostor vhodný ke společenské interakci. Projekt dále rozšíří dva vývojové moduly. SKATEHOLDERS FÓRUM se zaměří na navazování partnerství s místními i mezinárodními organizacemi, které využívají skateboarding jako nástroj vzdělávání a podpory znevýhodněných sociálních skupin. SKATEHOLDERS FÓRUM každoročně uspořádá mezinárodní skateboardingový festival plný závodů, přednášek o společenském přínosu tohoto sportu nebo filmových projekcí, které představí České Budějovice celé Evropě jako ideální město pro skejtování. SKATEHOLDERS ŠKOLA se pak zaměří na poskytování výuky kulturního skateboardingu pro širší veřejnost i znevýhodněné děti a mládež.

Proč je projekt SKATEHOLDERS součástí EHMK? 

Skateboarding je činnost, která dává novou funkci veřejnému prostoru. Stejně jako další streetové aktivity (street art, graffiti, parkour, BMX, urbex... ) je skateboarding součástí naší kultury, a zasahuje tedy i do architektury a urbanismu. Jeho podpora vede k oživení prostranství, a tím ke vzniku nových interakcí, které zlepšují kvalitu života ve městě. 

Skateholders pomocí architektonicko-uměleckých změn vytvářejí prostor pro městské outdoor a urban sporty i pro širší veřejnost. Cílem je doplnit kvalitní stávající a plánovanou infrastrukturu a z Českých Budějovic vytvořit jednu z evropských metropolí urban sportů, kde se budou setkávat mladí lidé z celé Evropy.

SKATEHOLDERS FORUM

Skateholders forum je druhou fází našeho projektu, které má sloužit k propojování s globální komunitou organizací využívajících skateboarding ke vzdělávání a rozvojové pomoci/sociální práci. .Hlavním počinem v rámci skejtové sekce EHMK 2028 letos bude festival Skateholders Forum. Týden nabitý skejtovými jamy, panelovými diskuzemi, výstavami, workshopy a večerní zábavou, vše se zajímavými hosty z několika evropských zemí.

Celý program odstartuje v sobotu 29.6. 2024 contestem v budějovickém skateparku a do středy 3.7. bude v Budějovicích pokračovat každodenními aktivitami, hlavně diskusemi a workshopy. Ve čtvrtek 4.7. se Skateholders Forum přesune do Tábora, kde se spojí s festivalem Transforma a vyvrcholí tradičním DIY contestem Vozová Hrotba.

PROGRAM 

ČESKÉ BUDĚJOVICE

Sobota 29.6.

11:00 - 18:00 Zahajovací skate contest (📍Skatepark 4Dvory)                                                                                                                        19:00 - 22:00 Koncert kapel Fotbal a Sinks (📍Bývalá pošta u nádraží) 

Neděle 30.6.

14:00 - 17:30 Workshop - postav si svůj obrubák s Pessertive crew (📍Bývalá pošta u nádraží)                                                                  18:00 - 20:00 Skate session (📍SKATEHOLDERS spot u knihovny)

Pondělí 1.7.

17:00 - Vernisáž výstavy Southside skateboarding (📍KD Metropol)                                                                                                            18:30 - Pokřtění instalace A.Križovenského (📍Prostor za Jihočeským muzeem)                                                                                        19:00 - 20:45 -  Debata: “Historie a historky jihočeské skate scény“ (📍Jihočeské muzeum)

Úterý 2.7.
 

13:00 - 17:00 - Darkslide skate session (📍Skatepark stromovka
18:00 - 20:00 - Debata:  Z ulic do lavic (📍Bývalá pošta u nádraží)
20:30 - Skate pub quiz (📍Žižkárna)

Středa 3.7. 

9:30 - 15:30 - Workshop - oživ svůj hood s U/U studio (📍Bývalá pošta u nádraží )
Nutná rezervace ZDE                                                                                                                                                                                      18:00 - 19:45 - Debata: skate-friendly urbanismus (📍Bývalá pošta u nádraží)
20:00 - Video: Tramline spot (📍Bývalá pošta u nádraží)
21:00 - Afterparty budějovické části: Club_Matěj & BioTop (📍Žižkárna)

TÁBOR

Čtvrtek 4.7.

Vernisáž výstavy Let's find where to grind (and document it): the visual language of skateboarding (📍Bývalá Trafostanice)

Pátek 5.7.

Vozová hrotba skate contest (📍Dopravní hřiště u Jordánu)
Open Miniramp Session  (📍Cesta)

Sobota 6.7.

Vozová hrotba skate contest (📍Dopravní hřiště u Jordánu)
Open Miniramp Session  (📍Cesta)