ZA HRANICE HUDBY

autorka: Anna Mašátová

25. září proběhlo v rámci projektu Za hranice hudby - Crossing borders in music, první setkání aktérů nezávislé hudební scény Jihočeského kraje, tedy hudebníků hudebnic a promotérů a promotérek.

Kulatého stolu se zúčastnili - Martin Kalenský a Anna Mašátová (koordinátoři projektu Za hranice hudby), Adéla Kolářová (nezávislá promotérka), Lukáš Zahradník (Balzam Cafe), Hedvika Drenčeni a Robert Brtník (Výměník 1, České Budějovice), Vojtěch Divoký (Žižkárna), Marjari (hudebnice), David Zeman (Divadlo Oskara Nedbala, Tábor / skupina Kalle), Ivo Voříšek (festiva Cool v Plotě, Písek / Festival Artorzo), Michal Grill (Cool v Plotě, Letní Etna, Písek), Vladimír Batysta ( nezávislý hudebník ) 

„Kdo chce druhé zapalovat, musí nejdřív sám hořet.“

I tento citát zazněl během živé odpolední diskuze. Nezávislá scéna nemá o zapálené organizátory a umělce nouzi, často se však jedná o práci nedostatečně či vůbec honorovanou případně dotovanou z vlastní kapsy. 

Organizátoři se potýkají s úbytkem návštěvníků (i z důvodu prokazatelného trendu úbytku mladých návštěvníků hudebních akcí v  pocovidových letech), nedostatku vhodných prostor k produkci (především středně velkých s kapacitou kolem 200 - 300 návštěvníků), často spíše malý je zájem o alternativní scénu ze strany vedení města/kraje, z čehož plyne malá finanční i mediální podpora. 

Hudebníci pak mnohdy nejsou dostatečně odměňováni, je velmi malé povědomí o tom, že hodinovka kreativní práce musí zahrnovat také zkoušky s kapelou, investice do nástrojů, dojíždění na vystoupení, placení zkušebny (ostatně samotné nalezení vhodných prostor na zkoušení je často téměř nereálné) a množství dalších úkonů, aby mohl umělec svou tvorbu prezentovat. Zmíněny byly i technické profese, téměř neexistující možnosti získání podpory na nákup technického vybavení prostor a s tím související vzdělávání zájemců o technické profese v oblasti zvuku, světel apod.

Jednoznačně vyplynul zájem o další pravidelné setkávání fyzicky či online, o vybudování informační služby nezávislé scény Jihočeského kraje (newsletter, web, mobilní aplikace) s databází, zvyšování povědomí a zájem o návštěvu akcí u mladých třeba i formou diskuzí na školách a pokračování v diskuzi o dalším síťování nezávislé hudební scény s možností vzdělávání. 

Projekt Za hranice hudby / Crossing Borders in Music si uvědomuje, že nezávislá a DIY scéna má své specifické potřeby. Formou mapování, finanční podpory, vzdělávání, síťování v rámci kraje, republiky i přeshraniční spolupráce či mediálními výstupy by měl přispívat k překonávání překážek pro pořadatele i umělce a celkové udržitelnosti nezávislé scény Jižních Čech.

foto Pavel Balek