Budějovický Majáles a České Budějovice 2028: Za hranice hudby

Za hranice hudby je projekt Českých Budějovic - Evropského hlavního města kultury 2028. Jeho cílem do roku 2028 je provázání nezávislých hudebních scén ze sousedních zemí (Rakousko, Německo, Slovensko) pomocí vystoupení, databáze festivalů a klubů i umělců, vydání průvodce pro hudebníky a hudební profesionály po daných regionech.

V rámci Budějovického Majálesu proběhne pilotní výstup, který bude složený z diskuzní/workshopové části a večerních koncertů českých a rakouských interpretů.

KDE: ŽIŽKÁRNA

KDY: 21. 5. OD 15:00

 Na co se můžete těšit?

 15:00 - 15:50 | WORKSHOP: Granty a finanční podpora pro hudebníky i organizátory

Jaké typy grantové podpory existují, o co a kdy žádat jako pořadatel/ka či hudební umělkyně / umělec? Kde mohu najít informace či radu? A jak podpoří hudební sektor České Budějovice 2028? 
 Workshop nabídne základní přehled možností, které můžete využít na regionální a celostátní úrovni i v zahraničí.

16:05 - 16:55 + 10 minut na dotazy | DISKUZE: Potřebují hudební scény své asociace?

 K čemu je v hudbě sdružování? Proč vytvářet odborné asociace, k jakým se můžete přidat? Jaký mají reálný vliv a dopad? A o čem hovoří čísla?
Diskutovat budou Jakub Nový (Svaz autorů a interpretů / Česká obec hudební), Martin Kozumplík (BACH - Brněnská asociace clubové hudby), Gabriela Rachidi (Festival Krumlov / AHF - Asociace hudebních festivalů)

17:15 - 17:45 | WORKSHOP: Průvodce bavorskou kulturní scénou s Mircou Lotz

Mirca Lotz je kurátorka a projektová manažerka žijící v Mnichově a působící na mezinárodní hudební scéně. Je zakladatelkou agentury fwd: like waves, která spolupracuje s nejrůznějšími koncertními akcemi, jako jsou klubové akce nebo festivaly, ale i sight-specific uměleckými počiny.
Jako kurátorka připravuje akce, které spojují hudbu, film, poezii i výtvarné umění a v roce 2017 byla vybrána do projektu PRS Keychange jako hudební inovátorka. V té době založila také platformu a festival We Make Waves, věnující se propagaci a propojování především žen v hudebním průmyslu. 
Založila i síť musicBYwomen věnující se zviditelnění hudebních osobností, identifikujících se jako ženy, na hudební scéně. Jako kurátorka spolupracuje také s mnichovským festivalem Manic Street Parade.

17:55 -18:30 | KULATÝ STŮL: Co chybí jihočeské hudební scéně?

Co chybí hudební scéně v jižních Čechách? Co by pomohlo umělcům i pořadatelům? Co přinesou hudebnímu sektoru České Budějovice 2028? Přijďte diskutovat a zapojit se i do průzkumu o potřebách regionální scény.

20:00 | KONCERT: The Zew

Vídeňský hudební projekt, který se nese na nebeských tónech kytarových efektů a outsiderského folku, co saturuje témata nejistot a sebepoznávání. THE ZEW můžete znát z koncertu s Nichi Mlebom nebo festivalu KLANG!

21:00 | KONCERT: Katastr

 Dva dnes už skoro (ne věkem) veteráni, dokonale srostlí s košatou táborskou scénou, Tygr (C, Waawe, Free Dim Festival) a Sváča (Please the Trees, SLUT), se inspirovali elektronikou a ambientem devadesátek stejně jako sedmdesátkovým krautrockem a psychedelií a vydali se vstříc dalšímu hlukovému dobrodružství. 
Jestli na české scéně doposud chyběla kapela, která by důsledně vytěžovala hudební estetiku minimalistického crossoveru analogových syntezátorů a tepajících živých bicích, Katastr tuhle pozici obsadil a funguje skvěle naživo i z nahrávky. Jejich debut Hausnumero, stejně jako další dvouskladbovou emisi Pigamoto, nahrál a smíchal Amák v Golden Hive studiu. Totální esence bratrství a táborství.

Akce se koná s podporou programu Evropské unie "EU Month of Creativity".