Kdopak by se bál Boženy Němcové?

O knihách s Evou Soukeníkovou a Radkou Denemarkovou 

Co spojuje Boženu Němcovou, George Sandovou a Johna D. Rockefellera? Česká spisovatelka Radka Denemarková ve svém posledním románu Čokoládová krev (2023) vytvořila mnohovrstevnatý příběh, který v jednotlivých epizodách konfrontuje tři životní příběhy zrcadlící téma svobody, moci peněz i společenských konvencí. Témata, která i po sto padesáti letech rezonují současnou společností. O Čokoládové krvi a dalších knihách povede diskuzi novinářka Českého rozhlasu Eva Soukeníková. Řeč bude o Boženě Němcové, ženské perspektivě, nesamozřejmosti svobody i sexualizovaném násilí. Otázkách, které se Radce Denemarkové daří dlouhodobě přinášet do českého literárního prostředí.

Radka Denemarková (1968) je česká spisovatelka, literární historička, scénáristka a dramaturgyně. Vystudovala germanistiku a bohemistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Působila na Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR a jako dramaturgyně spolupracovala s pražským divadlem Na zábradlí. Od roku 2004 je spisovatelkou na volné noze. Za své knihy získala čtyři ceny Magnesia litera za prózu (Peníze od Hitlera, 2006 a Hodiny z olova, 2018); publicistiku (Smrt, nebudeš se báti aneb Příběh Petra Lébla, 2008) a za překlad (Rozhoupaný dech, 2010). Za pozornost stojí i její další knihy A já pořád kdo to tluče (2005) nebo nejnovější román Čokoládová krev (2023). Její práce získala řadu mezinárodních cen, mimo jiné Štýrskou literární cenu v roce 2022.

Eva Soukeníková (1992) je česká novinářka. Vystudovala francouzskou filologii a mediální studia na Univerzitě Karlově a Université de Montréal v Kanadě. Působí jako politická reportérka v Českém rozhlasu a na Rádiu Wave spolu-moderuje podcast Lit, věnovaný současné literatuře. Je spoluzakladatelkou platformy Ženy v médiích a dříve pracovala v Seznam Zprávách nebo jako freelancerka přispívala pro magazín Reportér. 

Debata je součástí cyklu setkání Ženská práce. Ten je součástí projektu WOMENPEDIA a kulturního a uměleckého programu Českých Budějovic 2028 - Evropského hlavního města kultury.