Manuál pro moderní mámy (a táty) - Womenpedia a časopis Heroine

Cyklus přednášek Ženská práce se vrací s druhou debatou, kterou jsme ve spolupráci s časopisem Heroine připravili ke knize Manuál pro moderní mámy. Výchova dětí před nás staví řadu výzev a nejistot. Zvažujeme, zda se rodiči skutečně staneme a jak se náš život s dětmi změní. Balancujeme v každodenních malých bitvách sami se sebou a tím, kým bychom chtěli jako rodiče skutečně být. Jak vychovávat své dcery a syny, aby si nenesli traumata z dětství a naučili se čelit tlakům současného světa. Zároveň často sami hledáme svůj prostor uprostřed rodiny a dennodenních povinností.

Kniha německé pedagožky a rodinné poradkyně Susanne Mierau nám v tomto úsilí nabízí alespoň částečnou oporu.  Otevírá otázky, jaké je to být rodičem v Česku a proč jsou na tom matky stále hůř? Z devadesáti osmi procent čerpá rodičovský příspěvek matka. I když sedmdesát procent mužů by zůstalo doma s dítětem aspoň část rodičovské dovolené, kvůli pay gapu je rodičovství „problémem“ hlavně pro ženy. To jim se v drtivé většině reálně přeruší nebo přibrzdí pracovní dráha, což se propisuje do rozdílů v odměňování i v důchodech. Neférové rozdělení péče ve skutečnosti není individuální svobodnou volbou jednotlivých rodin, ale výsledkem nastavení celého systému.

Debata s přizvanými hostkami socioložkou Lenkou Simerskou, ekoložkou Kateřinou Sam a kreativní ředitelkou Českých Budějovic 2028 Annou Hořejší přináší nejen povídání o současném právním nastavení mateřské a rodičovské, ale i rozdílné příběhy žen, které každodenně hledají rovnováhu mezi svou prací a rolí matky. Editorka časopisu Heroine Ilona Kleníková se bude hostek ptát, čemu ženy čelí ve vědě, v kultuře a v dalších oborech a co ještě jako společnost musíme narovnat. Zároveň představí Manuál pro moderní mámy, knihu o tom, jak vychovat dcery, které budou žít v rovnoprávném světě. 

Součástí debaty je i Open Mic, v rámci kterého můžete během 3–5 minut sdílet svou zkušenost v roli rodiče nebo člověka, který o mateřství přemýšlí. Za vaše sdílené příběhy budeme moc rádi. 

Debata se uskuteční 15. května 2024 od 17 hod. v prostoru Riegrova 51 v Českých Budějovicích. Debata včetně následné diskuze a Open Micu potrvá maximálně do 19:30.

Možnost účasti s dětmi, pro které bude zajištěné hlídání.

České Budějovice 2028

České Budějovice získaly titul Evropského hlavního města kultury (EHMK) 2028. Pro město je zisk titulu příležitostí, zlepšit kvalitu života místních obyvatel skrze kulturu. Jeden z projektů, který v rámci EHMK vznikl je Womenpedia, který přináší ženskou perspektivu do kulturního ovzduší regionu.