Kul.turista Prácheňsko: Májový Piknik

Kul.turista se se svým karavanem vydává do regionu. V rámci naší platformy 28 Houses, která spojuje kulturní domy (a jednu zahradu), máme v regionu skvělé partnery, kteří Kul.turistu pořádají ve svých městech jako součást prvního společného projektu. Kul.turista se tentokrát vydal na Prácheňsko. 

Od 5. do 8. května Kul.turista navštívil do Písek (Sladovna Písek a Travel cafe Písek), Malovice (Švestkový dvůr a Divadlo Continuo), Volyni (Kultura Volyně), Týn nad Vltavou (Městská galerie Týn nad Vltavou) a Blatnou (Plantáž Blatná).

Týn nad Vltavou - Městská galerie Týn nad Vltavou (Komunitním centru Vltavotýnska)

V Týně nad Vltavou jsme svou maringotku postavili na náměstí a s pomocí pocitové mapy zjišťovali vztah k městu přímo od místních. Ptali jsme se na místa, kde to podle nich žije kulturou, na jaká místa ve městě jsou obyvatelé hrdí, kde by si přáli změnu. 

Uvnitř Komunitního centra Vltavotýnská zároveň celý den probíhal socio-urbanistický workshop spolku Socionaut, se kterým kandidatura Budějovic na Evropské hlavní město kultury (EHMK) spolupracuje dlouhodobě. Díky jejich výzkumům známe potřeby a přání místních, které jsme mohli vtisknout do přihlášky, se kterou jdeme do finále soutěže o titul EHMK.

Celý den probíhal v Komunitním centru i kuchařský workshop s Danielou Mášovou, který se zaměřil na využívání lokálních zdrojů a záchranu potravin, které by v mnoha případech skončily v koši.  

Odpoledne patřilo slam poetry vystoupení - prvnímu v historii Týna nad Vltavou. Vystoupila místní slamerka Karolína Kamenická, Šimon Felenda a Anaton Svahilec. Těžko popsat energii, pozitivní odezvy a podporu, jako si slamerské vystoupení od diváků vysloužilo. Je skoro jisté, že vystupující položili základy místní slamerské tradici.

Písek (Sladovna Písek, Travel cafe Písek)

Ve stejný čas se konala událost s názvem “Narozeninový piknik Daisy 100” u příležitosti 100. výročí narození Daisy Mrázkové.

Sladovna Písek nachystala pro návštěvníky příjemné posezení, pastelky, anglický čas i sušenky. Odpoledne proběhlo čtení z knih Daisy Mrázkové. Zlatým hřebem byla vernisáž nové výstavy DAISY 100 Čekání na neděli.

Ve vnitrobloku oblíbené kavárny Travel cafe Písek byl pro návštěvníky připraven workshop vázání jarního kvítí a tvorby vlastního batikovaného trička/mikiny/sukně.

foto Sladovna Písek

Malovice (Švestkový Dvůr)

V sobotu svá vrata otevřel Švestkový Dvůr s bohatým kulturním programem.

Během tohoto Májového pikniku si návštěvníci mohli vyzkoušet hrát loutkové představení (loutka + hřiště = Loutkoviště). Připraveno bylo pět originálních samostojných konstrukcí pro loutkové divadlo s různými kulisami a sadou loutek určených do veřejného prostoru otevřených ke hře a rozvíjení fantazie celé rodiny.  Dále se návštěvníci mohli zúčastnit výtvarné dilny pod vedením lektorů z organizace Víc z Netolic a pohádky Divadla Cylindr Jmenuji se Orel.

Foto Švestkův Dvůr

Volyně - Kultura Volyně (Park na Ostrovci)

Volyně nabídla piknikové menu v parku u řeky. Co obsahovalo? Slam poetry v podání Honzy Dibitanzla a Šimona Felendy, koncerty kapel Blums, Mittinspitin, Nick the Hippie a Květinové děti a putovní Karavan Kul.turisty s pocitovou mapou. Připravena byla i výběrová káva, koláče, dorty a spousta dalších dobrot. 

Strakonice (JSME STRAKONICE)

Májový piknik ve Strakonicích naopak oživil ulici před kavárnou Espresso Barmeo. I zde jste mohli potkat karavan Kul.turisty s pocitovou mapou, zažít slam poetry a poslechnout si koncert. Příjemný čas v centru města.

Blatná (Kulturní Plantáž Blatná)

Oslava svobody měla letos v Blatné podobu pouličního swingového pikniku. Nábřeží se roztančilo a rozeznělo melodiemi Glenna Millera v podání nejstaršího evropského big bandu – Orchestru Karla Vlacha. Swingové odpoledne zpestřili i mistři ČR ve slam poetry.

Děkujeme všem partnerským organizacím za krásné akce!

Za fotky děkujeme Batymu!