Kul.turista Vltava

V červenci jsme se vydali s naší kulturně turistickou kanceláří prozkoumat další budějckou čtvrť - sídliště Vltava, České Vrbné a Výstaviště. Byla to naše již 5. zastávka a i přes velké horko jsme si to moc užili. Do karet nám hrálo i to, že v Českém Vrbném je vodácké centrum a jeho spolky se podílely na našem programu.

„Sportovní kluby působící ve vodáckém areálu Lídy Polesné v Českém Vrbném (SK Vodní slalom ČB a BUDE SPORT ČB) se v posledních letech snaží hledat cestu, jak co nejvhodnějším způsobem využít potenciál místa.

Jako ideální se zdá skloubit sport s kulturou a uměním. Snažíme se navázat na tradici Wave festivalu, jehož poslední ročník se konal v roce 2015. Ten byl vrcholnou sportovní akci, která zároveň nabídla dostatečné kulturní vyžití jak příchozím divákům, tak sportovcům samotným. Současné vedení obou sportovních klubů společně s provozovateli Hospody na Kanále i Vodáckého centra České Budějovice našli ve shodě vizi cesty, kterou se snaží postupnými krůčky naplňovat. Z malých věcí, které dohromady znamenají moc, jdeme za cílem posouvat areál na vyšší úroveň. Dáváme mu tvář i novou náplň. Za zmínku stojí celkové zlepšení "vizáže" areálu, konání čtvrtečních divadélek pro děti, občasné koncerty kapel nebo letní kino v hospodě. V letech budoucích se uvažuje o stavbě zastřešeného pódia, které by mělo sloužit jak sportovním ceremoniálům, tak aby plnilo funkci jeviště pro divadlo a hudbu.

O skvělý program se postarali i v Ekocentru Cassiopeia. V jejich přírodní zahradě bylo během horkých letních dní jako v ráji! Připravili různá tvoření a hry pro děti a nechyběly ani workshopy pro dospělé.

„Koncept akcí v rámci Kul.turisty se mi líbí, byla by škoda, kdyby skončily letos jako jednorázové akce. Kurzy arometerapie a výroby domácí kosmetiky dělám již delší dobu a poměrně pravidelně. V rámci Kul.turisty byly ale poprvé pod letní oblohou a na Cassiopeie, na mém bývalém pracovišti.“ Lenka Smržová se v rámci Cassiopey chystá spustit vlastní cyklus o aromaterapii, pokud vás téma zajímá více.

Sport a kultura jdou společně ruku v ruce, což potvrzuje kulturní angažovanost mnoha sportovců z řad členů obou klubů. Nedávno proběhlá akce Kul.turista tak zapadá do celkového konceptu rozvoje tohoto místa a patrioti z kanálu vzhlíží k roku 2028 s velkou nadějí. Areál v Českém Vrbném chce být na tuto příležitost připraven! Mimo jiné, i jako jediný kemp na území města České Budějovice,“ říká Tomáš Vaněček v organizace Bude Sport.

„Kanál je pro mě srdeční záležitostí. Je to ostrov, který má svá pravidla a panuje zde povětšinou veliká pohoda. Pokaždé tady potkáš někoho, kdo si s tebou dá pivo a s kým si skvěle pokecáš. Někoho, kdo ti pomůže, když je potřeba. Někoho, kdo tě nepošle do háje, když zase přijdeš s nějakou myšlenkou, kterou tam chceš zrealizovat. A na takové místo chceš patřit! :) Jsem ráda, že jsme díky Kul.turistovi mohli tuhle super část města představit dalším lidem, kteří bydlí kousek odtud, ale nemají ponětí, jaké jsou možnosti. Ukázali jsme, že ať už sem přijdeš sjíždět kanál, na divadlo, na cirkusový workshop nebo jen tak na pivo, vždycky budeš odcházet spokojený. Projekt Kul.turista je za mě naprosto geniální záležitostí, jak ukázat možnosti, které nám město přináší a smekám přede všemi, kteří za ním stojí.“ Děkujeme Šárce Zavadilové z Bude Cirkus.

A jak vidí samotní účastníci?

“O kandidatuře města vím již déle. Zúčastnili jsme se prohlídky plavební komory a vodní elektrárny v Českém Vrbném. Celá akce byla pro nás velmi zajímavá, pan průvodce mluvil skvěle, ochotně zodpovídal všechny dotazy, vše věděl. Zkrátka super akce! ” 

– Radka

Děkujeme všem organizátorům i účastníkům a těšíme se na Kul.turistu od Háječku po Rožnov 25. - 28. 8. 2022.

Kul.turista proběhl za finanční podpory Nadace Via, Ministerstva kultury, Města České Budějovice a Jihočeského kraje. Děkujeme jim, stejně jako všem partnerům, kteří se na projektu podíleli  zapůjčením vybavení, poskytnutím prostor, svého času nebo cenných rad a zkušeností.