(PERMA)KULTURNÍ FÓRUM 2025

📅 20.–21. února 2025
📍Výstaviště České Budějovice, Pavilon T1
PERMA)KULTURNÍ FÓRUM 2025 se bude konat 20.–21. února 2025 v Českých Budějovicích. V rámci prvního dne představíme inspirativní přednášky z České republiky i zahraničí, druhý den bude patřit workshopům. Dvoudenní konference tématicky otevře rok RŮSTU.
Možnosti a limity růstu kulturního ekosystému města budeme společně zkoumat s hostkami a hosty z Česka i zahraničí a to příznačně na českobudějovickém výstavišti, které čeká v nadcházejících letech velká proměna.
Registrace na konferenci je zdarma.
Součástí registrace je také vstup na PechaKucha Night České Budějovice vol 32.
Registrace je otevřena do 10. února 2025.
V případě zájmu o účast po uzavření registrace nás kontaktujte na emailem: produkce@budejovice2028.cz.
Konference bude probíhat v češtině a angličtině. Na místě bude zajištěno tlumočení z/do angličtiny a do českého znakového jazyka.
O čem (PERMA)KULTURNÍ FÓRUM je?
Program
19.2.2025
19:00–22:00 uzavřený networking
20.2.2025/Pavilon T1, Výstaviště České Budějovice
8:30 registrace
9:00–9:15 Otevření prostoru pro dialog a spolupráci
-
Dagmar Škodová Parmová / primátorka statutárního města České Budějovice
-
Else Christensen Redzepovic / předsedkyně panelu evropských expertů na EHMK
-
Zdeněk Volf / místopředseda Výstaviště České Budějovice
9:15–10:00 Kultura dnes
-
Markéta Hrdlička Málková / ředitelka rezi.DANCE Komařice a předsedkyně Vize tance
-
Lars Ebert / generální tajemník sítě Culture Action Europe (online)
10:00–10:30 Kultura zítra
-
Pavlína Louženská / marketingová expertka a mentorka Google for Startups
Marketingová expertka a mentorka Google for Startups Pavlína Louženská představí trendy, které můžeme v kultuře čekat v následujících letech a které pravděpodobně ovlivní také Evropské hlavní město kultury. Koho zajímá, jakou roli může hrát kultura v proměňujícím se světe? Jak můžou kulturu ovlivnit války, klimatické změny nebo umělá inteligence? Jak se bude v nejbližších letech prolínat kultura a udržitelnost? Jak se bude proměňovat vkus publika? A možná trendy přináší něco úplně jiného, než bychom čekali. Co všechno vzít v potaz, pokud plánujeme projekt pro rok 2028 a dál?
10:45–12:30 Evropská hlavní města kultury: možnosti a limity růstu
-
Milota Sidorová / autorka publikace 13: Několik příběhů o dědictví EHMK Košice 2013
-
Jiří Sulženko / programový ředitel Plzně 2015
-
Virginia Vitkienė / výkonná ředitelka Kaunas 2022
Titul EHMK je pro města jedinečnou příležitostí, jak posílit svou kulturní identitu, přitáhnout mezinárodní pozornost a podpořit kulturní, sociální a ekonomický růst. Ale jaké jsou možnosti a limity tohoto růstu, nejen během titulárního roku, ale i po jeho skončení? Své zkušenosti budou sdílet Milota Sidorová, která se podílela na projektech spojených s Košicemi 2013, programový ředitel Plzně 2015 Jiří Sulženko a ředitelka projektu Kaunas 2022 Virginia Vitkienė. Zástupci tří různých evropských měst prozkoumají, jakým způsobem lze efektivně využít potenciál kandidatury a zisku titulu EHMK k dlouhodobému kulturnímu a městskému rozvoji. Podělí se o své zkušenosti a zamyslí se nad výzvami, které města čekají, když titul skončí. Jaké kroky vedou k udržení růstu a jaké jsou hranice, které je třeba překonat, aby se rozvoj nezastavil? Jaké strategie pomohou městům přetavit do trvalých změn? A jak mohou města po titulárním roce udržet dynamiku a i nadále růst?
12:30–13:30 oběd
13:30–15:15 Růst kulturní infrastruktury
-
Filip Landa / architekt a šéfredaktor časopisu ERA 21
-
Omar Mirza / městský kurátor Trenčína 2026
-
Veronika Rút / designérka a terapeutka českých měst
-
Milota Sidorová / urbanistka a krajinná architektka
-
Zdeněk Volf / místopředseda představenstva a finanční ředitel Výstaviště České Budějovice
-
moderace Ondřej Šebestík / Radio Wave
Titul Evropské hlavní město kultury přináší nejen možnost kulturní transformace, ale také výzvy, které se týkají udržitelného rozvoje městské kultury a veřejného prostoru. Očekávání ohledně toho, jak tento růst správně nasměrovat, co obnáší dlouhodobá udržitelnost, a jaké jsou výzvy a příležitosti pro městské změny po titulárním roce nastíní předsedkyně panelu evropských expertů na EHMK Else Christensen Redzepovic.
Růst kulturní infrastruktury je často považován za symbol dlouhodobé transformace měst, která získávají titul EHMK. Jak by měla taková infrastruktura růst? Jaké hodnoty a potřeby by měla reflektovat? Kdo by měl o jejím růstu rozhodovat? Jak mohou občané, odborníci a kulturní aktéři participovat na rozhodování o tom, jak a kam se kulturní infrastruktura a veřejný prostor měst rozšíří? Jakou roli hraje růst kulturní infrastruktury v kontextu rozvoje města? V moderované diskuzi o možnostech, limitech a hodnotách, které by měl růst kulturní infrastruktury reflektovat se setkají architekt a šéfredaktor časopisu ERA 21 Filip Landa, nový kurátor města Trenčín Omar Mirza, designérka a terapeutka českých měst Veronika Rút, urbanistka Milota Sidorová a místopředseda Výstaviště České Budějovice Zdeněk Volf, který byl také dlouholetým ředitelem společnosti Městské kulturní domy České Budějovice. Debatou provede moderátor Radia Wave Ondřej Šebestík.
15:30–17:00 Růst spolu
-
Markéta Dolejšová / vedoucí Oddělení doktorského výzkumu AVU
-
Ondřej Horák / kurátor a zakladatel platformy Máš umělecké střevo?
-
Neringa Kulik / kurátorka Kaunas Biennial a platformy Magic Carpets
-
Magdalena Smetanová / členka České asociace pro krajinářskou architekturu a spolku Město přátelské k dětem
17:00–18:00 Neformální networking
20:30-22:30 PechaKucha Night České Budějovice
PechaKucha Night České Budějovice vol 32. tentokrát představí 10 inspirativních osobností, díky kterým může růst také projekt Českých Budějovic - Evropského hlavního města kultury 2028.
MÍSTA KONÁNÍ PROGRAMU
ČTVRTEK 20.2.2025 – Výstaviště České Budějovice, pavilon T1 (link na google mapy)
- Na místo konání čtvrteční konference a Pecha Kucha night se nejlépe dostanete MHD, zastávka Výstaviště na ulici Husova tř. (linky: 1, 3, 7, 15), poté hlavní bránou dovnitř a pěšky rovně až na konec areálu Výstaviště, cca 800 m – link na mapu.
- Využít můžete i druhý vchod do areálu Výstaviště od prodejny Tesco – Brána sever, link na mapu, který je přímo u pavilonu T.
- Parkovat můžete zdarma na parkovišti za pavilonem T2, link na mapu. Pro vjezd na parkoviště využijte hlavní bránu z ulice Husova tř. (nelze přijet směrem od parkoviště Tesca).
- Vstup a pohyb po pavilonu T1 je bezbariérově přístupný, po rovné ploše, bez překážek. Vstup i průchody jsou dostatečně široké pro průjezd kočárku, mechanického i elektrického vozíku.
- K dispozici je bezbariérová toaleta.
- Přebalovací pult se nachází na dámských toaletách.
TIP PRO VEŘEJNOU DOPRAVU: V Českých Budějovicích nejsou dobře nastaveny Google maps, doporučuje pro hledání autobusových zastávek a cest po městě využívat aplikaci Mapy.cz
21.2.2025
9:00–12:00 Workshopy
Druhý den (Perma)kulturního fóra nabídne prostor pro další inspiraci, výměnu zkušeností, více osobní sdílení i společné hledání cest, jak lze kultivovat růst kulturních ekosystémů.
Workshopy budou probíhat dvě hodiny s přestávkou, poslední hodina je věnovaná následnému neformálnímu networkingu případně dalším potřebám skupiny.
-
Možnosti a limity kulturní infrastruktury - procházka s architektem Filipem Landou procházka začíná u Samsonovy kašny na náměstí Přemysla Otakara II.
-
Jak lze růst mimo kulturní centra BudeHub
-
Jak lze růst díky mezioborové spolupráci Kulturní centrum Rabnštejnská
13:00–14:30 Závěrečné sdílení a networking
Informace k přístupnosti prostor:
Kulturní centrum Rabenštejnská:
- Do prostoru KC Rabenštejnská se nejlépe dostanete ze zastávky MHD U Zelené ratolesti (linky trolejbusu 3) a pak pěšky asi 2 minutu (mapa).
- Prostory konání workshopů se nachází v prvním patře, jsou přístupné pouze po schodech, bez výtahu.
- Toalety se nachází v prvním patře.
- Pokud přijedete např. s kočárkem, ten je možné nechat (bez dozoru) v galerii, v přízemí, pod schody.
Bude Hub:
- Do prostoru Bude Hub se nejlépe dostanete ze zastávky MHD Nádraží a pak pěšky asi 5 minut (link na místo na google mapě). Placené parkování je možné v ulici Štítného, nebo na Rudolfovské ve směru z centra.
- Prostory Bude Hub jsou dostupné na vozíku, k dispozici je bezbariérová toaleta.
Pro koho je konference určená?
Akce je otevřená nejen pro programové partnery a odbornou kulturní veřejnost, ale také pro všechny, kdo se chtějí dozvědět více o:
- filozofii projektu EHMK 2028,
- konceptu permakultury,
- zákulisí příprav Evropského hlavního města kultury.
PŘÍSTUPNOST PROGRAMU
Program probíhá v angličtině a češtině se simultánním tlumočením.
Pokud chcete zajistit tlumočení z/do českého znakového jazyka, osobní asistenci, nebo máte jiné požadavky na přístupnost, dejte nám prosím vědět v registračním formuláři nebo na lucie.bilkova@budejovice2028.cz
Informace o přístupnosti prostor konání najdete v popisech níže.