Přihlášku do druhého kola soutěže o titul Evropského hlavního města kultury 2028 podává za město nově založený zapsaný ústav Budějovice 2028

Soutěž o titul Evropské hlavní město kultury 2028 jde do finále. O konečném vítězi se rozhodne 30. června mezi Broumovem a Českými Budějovicemi. Jménem města přihlášku dokončuje a 1. 6. 2023 podává nově zapsaný ústav Budějovice 2028, který organicky navazuje na činnost stejnojmenného spolku. Město tímto definitivně stvrzuje svůj záměr získat titul a plně podpořit program kandidatury. Ředitelkou zapsaného ústavu bude Eva Fichtnerová, která do vedení ústavu přichází z manažerské pozice na Jihočeské univerzitě.

Foto Pavel Balek

Titul Evropské hlavní město kultury uděluje každoročně Evropská komise dvěma až třem městům z EU. Smyslem titulu je představit v daném roce kulturní strategii a život města, soustředit na něj pozornost Evropy a umožnit mu rychlejší a lepší rozvoj. Titul je udělován od roku 1985, kdy jej získaly řecké Atény. České Budějovice se o něj uchází pro rok 2028 společně s několika francouzskými městy a v konkurenci s Broumovem. V červnu 2023 budou odbornou komisí na úrovni EU vybrána definitivní kandidátská města – jedno z České republiky, jedno z Francie a jedno ze Severní Makedonie nebo Černé Hory. Tématem českobudějovické kandidatury je (Perma)kultura – jako udržitelný, celostní a místně zakořeněný přístup ke kulturnímu plánování, řízení a kulturnímu provozu. Do praxe jej bude ve spolupráci se všemi obyvateli města zavádět pověřený programový tým zapsaného ústavu Budějovice 2028.