Vernisáž instalace Ptačí sněm

Pobytová instalace „Ptačí sněm“ na sídlišti Šumava vznikla v rámci kandidatury města na titul Evropské hlavní město kultury 2028. Je určena k příležitostnému pobývání a organizovaným i spontánním setkáním a akcím. Nebojte se ji využít podle vlastního uvážení. 

Jejími autory jsou výtvarní umělci Jan Fabián a Matouš Lipus. Umění vždy mluví jazykem symbolů a metafor. Proto i náš „altán“ není pouze místem, kde by vám mohlo v létě být menší horko, ale také symbolem společného pobývání a péče o sebe i o druhé. 

Je také reakci na místo, kde se nachází. To kdysi bylo středobodem okolního sídliště, ale pak ztratilo svůj význam. Dnes není jasné, jestli je parkem nebo náměstím. Jaké by jednou mohlo být, aby lidem sloužilo v době, kdy každý rok zažíváme na vlastní kůži dopady globálního oteplování? Nemělo by v něm být více stínu a nebo vodní prvek? Stružka vody klouzající do nádrže po plastových bannerech je zvláštním symbolem vodního toku. Zároveň ji ale můžete vnímat i jako slzu kanoucí uprostřed vyprahlé dlažby.    

Vedle lidských komunit obrací Ptačí sněm pozornost k dalším, mnohdy přehlíženým obyvatelům měst: rostlinám a zvířatům, kteří s námi sdílejí místa, jež jsme upravili zejména pro sebe. Co se děje v trávě? Kdo tam žije a jak se mu tam žije? Proč sem na sídliště létají či nelétají ptáci? Co potřebují, aby nám vzájemně bylo lépe? Co potřebujeme od zvířat a rostlin, abychom ve městech mohli žít i v budoucnosti?

Proto jsme například nenechali posekat všechnu trávu. Ze zbylých trsů vyrůstá městská louka, kde se lépe drží vláha a broukům lépe žije. Pod strom jsme ptákům dali pítko, aby se sem naučili létat. Vždy ho můžete doplnit vodou. Uvidíme, jestli sem najdou cestu. Zalévat s námi můžete i malou zahradu v truhlících. Spolu s netřeskem a dalšími zahradními květinami jsou v ní zasazené i brambory nebo kukuřice.    

Ptačí sněm se vám může zdát zábavný, zajímavý, ztřeštěný, ale také neobvyklý, podezřelý nebo dokonce ošklivý. Je ale výzvou, abyste sami začali snít o tom, jak si toto místo představujete. A jak si představujete budoucnost. Doufáme, že se tam během tohoto léta potkáme a povíme si o tom víc. Máme na to čas do konce prázdnin. 

Děkujeme 

  • Základní škole a Mateřské škola, Emy Destinové, speciálně paní ředitelce Dagmar Koubové a paní učitelce Janě Janové.
  • Jiřímu Vlčkovi
  • Zbyňkovi Vojtěškovi - QB box za vynikající kávu

Foto: Pavel Balek