Kul.turista Doudlebsko: Vzkříšení/znovuzrození domů

Kul.turista se podruhé rozjíždí do regionu. V rámci naší platformy 28 Houses, která spojuje kulturní domy (a jednu zahradu), máme totiž v regionu skvělé partnery, kteří Kul.turistu pořádají ve svých městech jako součást prvního společného projektu. Kul.turistu tentokrát potkáte v Doudlebsku, které se zapojuje s tématem "Vzkříšení /znovuzrození domů". Přijeďte 8. a 9. dubna na kulturní a komunitní akce do Komařic a Českého Krumlova. 

S Kul.turistou vyrážíme do Doudlebska, kde jsou hlavními pořadateli multifunkční prostor Prádelna v Českém Krumlově a vznikající spolkový dům Pelechovina v Komařicích. Akce se uskuteční o víkendu před Velikonočním pondělím, tedy na Bílou sobotu a Velikonoční neděli. Velikonoční téma vzkříšení spojuje oba tyto prostory, které se snaží o vytvoření místa pro komunitní setkávání, místa pro realizaci tvůrčích ambic místních, kde kultura roste zdola.

PROGRAM KOMAŘICE

V sobotu 8. dubna proběhne v Komařicích ukázka místních tradic, řemesel, výtvarné dílny pro děti. Maďarská umělkyně Ana Fischer bude od místních sbírat podklady pro nové výtvarné dílo inspirované tradičními doudlebskými textilními motivy. Na zahradě bude zaparkován malý karavan, kde po celou dobu bude probíhat sociologický výzkum prostřednictvím uskupení Socionaut. Budou se od místních obyvatel zjišťovat potřeby, přání a představy, jak by spolkový dům měl vypadat, k čemu by měl sloužit. Odpoledne proběhne prezentace obecních zastupitelů, jak budou postupovat ohledně architektonické soutěže, jaké jsou jejich plány a vize.

10:00 - 13:30 - zahájení akce (řehtání velikonočních koledníčků), velikonoční trhy, velikonoční tvoření s dětmi

13:30 - Představení záměru s domem čp. 5 Pelechovina

Více o programu naleznete v události akce zde

PROGRAM PRÁDELNA (ČESKÝ KRUMLOV)

V neděli 9. dubna proběhnou v prostorách Prádelny v Českém Krumlově workshopy tisku z papírové matrice a vázání květin. Na oba workshopy je vstup pro širokou veřejnost zdarma. Workshop vázání jarních lučních květin povede Martina Nácalová. Grafický workshop proběhne pod odborným vedením místního umělce Marka Borsanyiho, půjde převážně o tisk z papírové matrice, ale účastníci si mohou vyzkoušet i různé další techniky. Celý den bude provázet ambientní hudba v podání AVA kolektivu.

Večer se bude v budově Prádelny konat vernisáž tisků, které vzniknou v rámci workshopu. Souběžně budou v Hradební ulici v Ukradené galerii – vitrínce visící pár kroků od prostoru Prádelna - vystavena díla od Marka Borsanyiho.  

 10:00–13:00 – workshop vázání květin s Martinou Nácalovou

 13:00–18:00 – grafický workshop s Markem Borsanyim

 20:00 – vernisáž výstavy tisků, které vznikly na workshopu, ve vitríně v Hradební ulici své dílo vystaví Marek Borsanyi

Více o programu naleznete v události akce zde