Kul.turista Prácheňsko: Májový Piknik

Kul.turista se se svým karavanem vydává do regionu.

V rámci naší platformy 28 Houses, která spojuje kulturní domy (a jednu zahradu), máme totiž v regionu skvělé partnery, kteří Kul.turistu pořádají ve svých městech jako součást prvního společného projektu. Kul.turistu tentokrát potkáte v Prácheňsku.

Od 5. - 8. 5. se na vás těší - Písek (Sladovna Písek a Travel cafe Písek ), Malovice (Švestkový dvůr a Divadlo Continuo), Volyně (Kultura Volyně), Týn nad Vltavou (Městská galerie Týn nad Vltavou), Blatná (Plantáž Blatná)

Program jednotlivých míst naleznete v rozbalovací nabídce

5. května

Týn nad Vltavou - Městská galerie Týn nad Vltavou (Komunitním centru Vltavotýnska)

 • 12 h kuchařský workshop s Danielou Mášovou. Využijeme lokální zdroje a zachráněné potraviny.
 • 16 h Slam poetry-vystoupí ti nejlepší:

Šimon Felenda
Čelní představitel a hlavní organizátor jihočeského slamu. Mistr České republiky v duoslamu, finalista MČR ve slam poetry, autor rapové desky a slamové kompilace 20 Let české slam poetry. Jazykohravý obrazotvůrce. Vážné i nevážné příběhy stylisticky šperkuje. Občas se hiphopově sklouzne. Na paletě mnoho tónů, nejen barevný základ. Novinář a vystudovaný bohemista. 

Anatol Svahilec 
Maskot a největší celebrita žánru. Do slam poetry vstoupil roku 2014, v témže roce získal titul mistra republiky. Tvoří pevné texty i improvizované básně. Je autorem tří básnických sbírek a také politickým aktivistou. Epický vypravěč. Kolosální košatost v kombu se specificky držkoidním výrazivem orchestrálně rozehrává nejen bláznivá dějství o jedinečných zákoutích i zápletkách. Jádrem nejjadrnějším: humor. Anatol Svahilec - ikona slam poetry.

Karolína Kamenická: 
Lokální slamová škola. Herečka DS Vltavan působícím na otáčivém hledišti v Týně nad Vltavou a jedna z předních slamerek Jihočeského kraje. Její texty oplývají především silným sdělením opírajícím se o její vlastní zkušenosti. Karolína totiž pracuje s lidmi se zdravotním nebo mentálním handicapem a pohled do jejich světa s diváky rezonuje skrze čistou upřímnost. Karolíny texty jsou zkrátka jako život sám.

Navštivte facebookovou událost

Písek - Sladovna Písek

NAROZENINOVÝ PIKNIK_DAISY 100 

 •  16:00 do 18:00, piknik na nádvoří Sladovny u příležitosti 100.výročí narození Daisy Mrázkové.

My nachystáme posezení, pastelky, pravý anglický čaj i sušenky (víte, že maminka Daisy Mrázkové pocházela z Anglie a celý život na Daisy hovořila pouze Anglicky?).  

Vy doražte s přáteli, piknikovým koš(íčk)em a dobrou náladou. Odpoledne zpříjemní čtení z knih Daisy Mrázkové i hudba. Z pikniku pak můžete rovnou zavítat na vernisáž nové výstavy DAISY 100_Čekání na neděli .

Písek - Travel cafe Písek

 • 14:00 Travel cafe Písek a KUL.TURISTA uvádí PIKNIK MÁJOVÉHO KVÍTÍ.

Vnitroblok oblíbené písecké kavárny nabídne návštěvníkům worksho vázání jarního kvítí (odnesete si domů) spojený s možností vytvoření vlastního, batikovaného trička, mikiny, sukně (stačí přinést čisté bílé).

6. května

Malovice (Švestkový Dvůr )

Májový piknik a pohádka Jmenuji se Orel

Švestkový Dvůr Vás srdečně zve na posezení na malovické návsi s kulturním programem, chuťovkami k jídlu a pití a akordeonem pro děti i dospělé. Během Májového pikniku v Malovicích si budete moci s celou rodinou vyzkoušet zahrát loutková představení či se ponořit do výtvarné dílny pod vedením lektorů z organizace Víc z Netolic. Od 16 hodin pak Švestkový Dvůr uvede loutkovou pohádku Divadla Cylindr s názvem Jmenuji se Orel. Přijďte se seznámit s příběhem slepice z jednoho jihočeského dvorku, která je dost jiná než ostatní.

Program

 • 14:00 Malovická náves – program pro celou rodinu s chuťovkami k jídlu a pití

Loutka + hřiště = Loutkoviště. Loutkové hřiště. Pět originálních samostojných konstrukcí pro loutkové divadlo s různými kulisami a sadou loutek určených do veřejného prostoru otevřených ke hře a rozvíjení fantazie celé rodiny. Připomínka barokní tradice loutkových divadel, a zároveň nová forma interakce, prostor pro zábavu. Otevřená hra pro všechny děti s fantazií i rodiče bez ní. A navíc výtvarná dílna pod vedením lektorů z organizace Víc z Netolic pro děti i rodiče.

 • 16:00 Švestkový Dvůr – Jmenuji se Orel/Divadlo Cylindr – loutková pohádka pro děti od 5 let

Pohádkový muzikál z jihočeského dvorku. Příběh slepice, která se nebála roztáhnout křídla a předvést let orla, byť jej nikdy v životě neviděla. Na jednom jihočeském dvorku bydlí slepice, která je dost jiná než ostatní. Vůbec netráví čas v hejnu s ostatními slepicemi, místo toho se kamarádí s kocourem, netopýrem, labutí a bobrem. Potuluje se s nimi po okolí a bloumá o životě. Nemá moc peří, zato má ale velkou dávku odvahy.

Představení podle stejnojmenné knihy autorky Romi Grey.

Délka představení: 60 minut (bez přestávky)

Prodej vstupenek na místě před představením - vstupné je dobrovolné. Změna programu vyhrazena. Těšíme se na Vás!

8. května

Volyně - Kultura Volyně (Park na Ostrovci)

Poezie, Improvizace a Kapely Naservírované Iniciativou Kul.turista – to je Májový piknik. Pojďte s námi společně oslavit druhý květnový svátek a podpořit kandidaturu Českých Budějovic na cestě do finále soutěže o Evropské hlavní město kultury. Piknikové menu nabídne slam poetry v podání Anatola Svahilce, Honzy Dibitanzla a Šimona Felendy, koncerty kapel Blums, Mittinspitin, Nick the Hippie a Květinové děti, putovní Karavan Kul.turisty, výběrovou kávu a spoustu dalších dobrot pro malé i velké.

Strakonice (JSME STRAKONICE)

Májový piknik ve Strakonicích

Májový piknik oživí náměstí kulturním programem, který proběhne na terase kavárny Espresso Barmeo  Můžete se těšit na hudbu, slam poetry, občerstvení a na příjemný čas strávený v centru města 

PROGRAM

 • 11:30 - 15h hudba, občerstvení a piknik, pocitová mapa města (Magazín Grafoman)
 • 12 - 13:15 prezentace projektu kul.turista budějovice 2028 a sociální průzkum
 • 12 - 12:30 BLUMS (Blatná)
 • 12:30 - 12:45 Slam poetry (Anatol Svahilec, Šimon Felenda, Honza Dibitanzl)
 • 12:45 - 13:15 Mittinspitin (Strakonice)
 • 13:15 - 13:30 Slam poetry
 • 13:30 - 14:00 Nick the Hippie a Květinové děti (Volyně)
 • 14 - 15h DJ Ad1

Blatná (Kulturní Plantáž Blatná)

JAZZ DAY: swingový piknik

Letošní oslava svobody má podobu swingového pikniku.

Oslava svobody má letos v Blatné podobu pouličního swingového pikniku. Nábřeží se roztančí a rozezní melodiemi Glenna Millera v podání nejstaršího evropského big bandu – Orchestru Karla Vlacha. Swingové odpoledne pak zpestří mistři ČR ve slam poetry.

Akce navazuje na Májový piknik ve Volyni 10-12h a Strakonicích 12-14h. 
Zveme vás tedy společně na Tour de Piknik za svobodu! 

PROGRAM JAZZ DAY

 • 14 h Swing Evergreens – H-BAND Blatná
 • 14–17 h Social swing Dance by Lion´s
 • 15 h Slam poetry – Anton Svahilec & Šimon Felenda & Honza Dibitanzl
 • 15.15 h Swing show Dance by Lion´s
 • 15.20 h Slam poetry – Anton Svahilec & Šimon Felenda & Honza Dibitanzl
 • 16.00 h Glenn Miller Story – Orchestr Karla Vlacha