Přednáškový cyklus Ženy v umění

Přednáškový cyklus Ženy v umění

Přednáškový cyklus Ženy v umění je věnovaný proměnám dějin evropského umění od antiky do dvacátého století sledovaných ženskou perspektivou. Vybrané přednášky s přizvanými historiky a historičkami umění i specialisty z blízkých oborů se zaměří na pozici žen umělkyň, tvůrkyň, objednavatelek a mecenášek a budou obecně problematizovat úlohu žen v dějinách umění. Zároveň se pokusí reflektovat pomalu se rodící feministická hnutí v devatenáctém a dvacátém století a jejich dopad na současnou podobu umění a samotného oboru.

Přednášky jsou každý lichý týden ve čtvrtek od 18:45 hod. v posluchárně P2 (Filozofická fakulta, Jihočeská univerzita, Branišovská 31A, České Budějovice). Vstup je volný. Více informací naleznete na stránkách FF JU a sociálních sítích Budějovice 2028.

📅3. 10.

Mgr. Theodora Georgievová, Seminář dějin umění FF Masarykovy univerzity v Brně

Od San Vitale po římské katakomby: ženský portrét v pozdní antice

📅10. 10.

prof. Mgr. Ondřej Jakubec, Ph.D., Seminář dějin umění FF Masarykovy univerzity v Brně a Katedra dějin umění FF Univerzita Palackého v Olomouci

Silné ženy renesance

📅24. 10.

Mgr. Helena Dáňová, Ph.D., Ústav dějin umění Akademie věd ČR, Praha

Obecné téma: Ženy ve středověké společnosti

📅7. 11.

Julia Secklehner, M.Phil., Ph.D., Seminář dějin umění FF Masarykovy univerzity v Brně (přednáška bude v anglickém jazyce)

Obecné téma: Fashion design and folklor in woman art practice

📅21. 11.

prof. PhDr. Milena Lenderová, CSc., Ústav historických věd FF Univerzity Pardubice

Od mecenášky k malířce

📅5. 12.

Mgr. Marta Filipová, Ph.D., Seminář dějin umění FF Masarykovy univerzity v Brně

Obecné téma: Umění československé venkovanky má svůj šarm, a to i v Americe

📅19. 12.

Mgr. Marianna Placáková, Ph.D., Ústav pro dějiny umění na FF UK v Praze, (přednáška bude výjimečně začínat ve 13. hod

(Dis)kontinuity. Poválečné generace výtvarných umělkyň a jejich emancipace

Mgr. Theodora Georgievová

První přenášku věnovanou ženám v pozdní antice představí Mgr. Theodora Georgievová ze Semináře dějin umění FF Masarykovy univerzity v Brně a nese název Od San Vitale po římské katakomby: ženský portrét v pozdní antice. 

Mgr. Theodora Georgievová se ve svém současném výzkumu na Università degli Studi di Roma "La Sapienza" soustředí na nejnovější metodologii na vizuální a textové reprezentace žen v Urbs Aeterna a snaží se zjistit, jak se jejich role změnila v různých společenství a po různá staletí, které zpracovává ve svém disertačním projektu: Mezi Projecta a St. Agnes: Reprezentace žen v Římě od konce 4. do 7. století. Ve svém výzkumu navazuje na předešlá studia a spolupráce s Centrem raně středověkých studií Semináře dějin umění, které vede profesor Ivan Foletti na Masarykově univerzitě v Brně. 

Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 3. 10. od 18:45 hod. v posluchárně P2 (Filozofická fakulta, Jihočeská univerzita, Branišovská 31A, České Budějovice). Vstup je volný. 

prof. Mgr. Ondřej Jakubec, Ph.D.

Druhá část našeho cyklu uvede přednášku prof. Mgr. Ondřeje Jakubece, Ph.D. ze Semináře dějin umění FF Masarykovy univerzity v Brně a Katedry dějin umění FF Univerzity Palackého v Olomouci a bude věnována Silným ženám renesance.

prof. Mgr. Ondřej Jakubec, Ph.D. se ve svém výzkumu dlouhodobě zaměřuje na dějiny renesance a kulturněhistorické aspekty tohoto období, mimo jiné na vztah umění a fonfesionality v raném novověku v českých zemích. Autorsky se podílel na řadě publikací a výstav, mimo jiné Olomoucké baroko. Výtvarná kultura let 1620–1780, za kterou získal cenu Gloria musealis v roce 2011. 

Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 10. 10. od 18:45 hod. v posluchárně P2 (Filozofická fakulta, Jihočeská univerzita, Branišovská 31A, České Budějovice). Vstup je volný. 

Mgr. Helena Dáňová, Ph.D

Přednáška historičky umění Mgr. Heleny Dáňové, Ph.D. z Ústavu dějin umění Akademie věd ČR v Praze bude věnovaná Ženám ve středověké společnosti. 

Mgr. Helena Dáňová, Ph.D se ve svém výzkumu specializuje na středověké, zejména pozdně gotické sochařství. Od roku 2001 pracovala jako kurátorka Sbírky starého umění v Národní galerii v Praze se zaměřením na pozdně středověké umění, kde se mj. podílela na projektech Slezsko. Perla v české koruně nebo Karel IV. (1316–2016). Od roku 2014 je vědeckou pracovnicí ÚDU AV ČR se zaměřením na pozdně středověké umění a architekturu 14. a 15. století.

Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 24. 10. od 18:45 hod. v posluchárně P2 (Filozofická fakulta, Jihočeská univerzita, Branišovská 31A, České Budějovice). Vstup je volný. 

Julia Secklehner, M.Phil., Ph.D

V rámci naší jediné anglické přednášky se můžete těšit na příspěvek rakouské historičky umění Julie Secklehner, M.Phil., Ph.D. ze Semináře dějin umění FF Masarykovy univerzity v Brně a Constructor University, Brémy v Německu na téma Fashion design and folklor in woman art practice. 

 

Julia Secklehner, M.Phil., Ph.D se v současné době zabývá tématem modernismu mimo metropoli v meziválečné střední Evropě. Dlouhodobě se pak věnuje modernímu umění a designu se zvláštním zájmem o otázky genderu a reprezentace menšin. Rovněž se zabývala dějinami satirických časopisů, karikatury a kresleného humoru ve střední Evropě.

 

Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 7. 11. od 18:45 hod. v posluchárně P2 (Filozofická fakulta, Jihočeská univerzita, Branišovská 31A, České Budějovice). Vstup je volný.

prof. PhDr. Milena Lenderová, CSc.

prof. PhDr. Milena Lenderová, CSc. působí na Ústavu historických věd FF Univerzity Pardubice a v rámci cyklu představí příspěvek Od mecenášky k malířce věnovaný především ženám 19. století.

prof. PhDr. Milena Lenderová, CSc. se ve své badatelské práci věnuje především dějinám každodennosti 19. století, genderové historii a dějinám česko-francouzských vztahů. Vydala řadu odborných publikací z nichž lze jen výběrem uvést K hříchu i k modlitbě (1999), Zdenka Braunerová (2000), Žena českých zemích od středověku do 20. století (s B. Kopičkovou, E. Maurem a J. Burešovou, 2009) nebo Vše pro díte! Válečné dětství 1914–1918 (s T. Jiránkem a M. Halířovou, 2015), za kterou získala Magnesii Literu.

Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 21.10. od 18:45 hod. v posluchárně P2 (Filozofická fakulta, Jihočeská univerzita, Branišovská 31A, České Budějovice). Vstup je volný.

Mgr. Marta Filipová, Ph.D.

Mgr. Marta Filipová, Ph.D. se ve svém výzkumu zaměřuje na otázky identity, ať už politické, národní nebo genderové, a její vztah k modernímu umění a designu. V nedávné době toto téma zkoumala při pohledu na výstavní kultury a reprezentaci meziválečného Československa na světových výstavách. V současnosti se věnuje mimo jiné otázce genderu ve spojistosti s lidovým uměním v projektu Z venkova do světa. Lidové umění a kultura jako aktéři modernity, 1918-1945.

Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 5.12. od 18:45 hod. v posluchárně P2 (Filozofická fakulta, Jihočeská univerzita, Branišovská 31A, České Budějovice). Vstup je volný. Více informací naleznete na stránkách FF JU a sociálních sítích České Budějovice 2028 – Evropské hlavní město kultury. 

Přednáškový cyklus vznikl ve spolupráci Jihočeské univerzity a projektu Womanpedia v rámci České Budějovice 2028 – Evropské hlavní město kultury.