Procházkový festival

Vztah k místu, vztah k městu

13. - 17. 3. 2023

Kulturní turistická kancelář se pro vás znovu otevírá. Během jednoho březnového týdne budete moci znovu objevovat naše město. Kul.turista pro vás připravuje komentované procházky po různorodých kulturních vrstvách vedené skvělými průvodci. Jaké je naše město? Jací jsme my - jeho obyvatelé? Jaký je náš vztah?

Kapacita procházek je omezená. Rezervujte si své místo zde

Program

pondělí 13. 3.

11:30 - 12:30 Salesiáni? Kdo jsou a co dělají? 

16:00 - 17:00 Salesiáni? Kdo jsou a co dělají?

místo srazu: první patro KC Máj

Znáte Komunitní centrum Máj? Víte, kdo v téhle budově sídlí? Víte, co se děje za skleněnými zdmi této architektonicky oceňované budovy třeba i v podvečerních hodinách? 

Přijďte se podívat, nechte se provést Ilonou Paulátovou ze Salesiánského střediska mládeže a nechte si vyprávět o práci uprostřed sídliště. Dozvíte se, že tento skleněný dům je tu pro všechny!

 

17:00 - 19:00 Historická procházka

místo srazu: Náměstí PO II.

Projděte se s Milanem Binderem ulicemi centra. Z náměstí Přemysla Otakara II., ulicí U Černé věže, Hroznovkou, Krajinskou, zastavíte se na Mariánském a Českou ulicí se vrátíte zpět. Na trase vás budou doprovázet a příjemně bavit historické souvislosti i příběhy domů, jednotlivých osobností a patriotů.

úterý 14. 3.

Pro nemoc zrušeno - 10:00-11:00/11:15 Procházka s ředitelem Gymnázia Česká

místo srazu: před gymnáziem

Dříve na tomto místě stávaly obytné domy řemeslníků, lázně, mincovna i solnice. Vydejte se po stopách historie Gymnázia Česká v Českých Budějovicích. Budovou původně latinského gymnázia prošla historie, několik zajímavých osobností a skrývá mnoho příběhů. Vyslechněte si je od současného ředitele Antonína Sekyrky, který vás provede časem od roku 1875 do dnešních dnů.

16:00 - 18:00 Kde končí město a začíná příroda?

místo srazu: u Velkého jezu

Příroda je jednoduše všude - někde jí potlačujeme a direktivně řídíme, jinde jí podporujeme a necháváme jí volnost. Ve městě najdeme oba protipóly a různé "kompromisy". Zveme vás k objevování městské přírody, rozmanitých dějů, které unikají pozornosti, a rozmanitých přístupů lidí k ní.

Podél Mlýnské stoky se projdeme s Tomášem Smržem z ekocentra Cassiopeia městem až k ústí stoky do Vltavy.

17:00 - 18:30 LGBTQ+ procházka

místo srazu: U sochy Přemysla Otakara II. na Sadech (ulice Kněžská)

Za minulého režimu se queer lidé nemohli veřejně hlásit ke své orientaci/genderu. Scházet se mohli pouze tajně. Jak to fungovalo v Českých Budějovicích dříve, a jak je to dnes? O tom, kde byla a jsou “bezpečná místa” a o jejich důležitosti vám poví zakladatelka místní komunitní skupiny BUDQueer Krišpína Nohejlová, spolu se členy Jihočeské Lambdy. V rámci procházky vás zapojí do procesu tvorby mapy tzv. “queer friendly podniků” a jejich označování.

18:30 - 20:00 Vydejte se do bordelu Café Groll

místo srazu: poliklinika Sever

Kam chodili Budějčáci za holkami, jaké byly nejslavnější nevěstince a co po nich dnes zbylo? Jan Štifter, který se tematice věnoval mj. v knižní novele Café Groll, provede zájemce Budějovicemi na přelomu 19. a 20. století, kde se láska prodávala ve více než stovce podniků.

středa 15. 3.

10:00 - 12:00 Kterak Hirzo královské město na Vltavě zakládal

místo srazu: Piaristické náměstí

Oblékněte na sebe cestovní plášť Dominikánů a vydejte se objevovat záhady i tajemství zakládání královského města na Vltavě. Vaším průvodcem bude lokátor města zvíkovský purkrabí Hirzo. Dozvíte se, zda-li město má či nemá zakládací listinu, kdy se ve skutečnosti začalo s jeho výstavbou, jak probíhalo vyměřování, odkud se dovážel stavební materiál, kdo zaplatil stavbu hradeb, jak se jmenoval první převor dominikánského kláštera a mnohé další zajímavosti. Na milovníky historie čekají zvídavé otázky a drobné odměny.

 

15:30 - 17:30 Skateboarding a město

místo srazu: Světadílna

Je dobré začleňovat volnočasové aktivity do městského plánování? Jaké z toho plynou benefity? Proč jsou skejťáci dobří architekti? Jak celý proces navrhování „skate-friendly“ míst funguje? Jsou v Česku stále zakořeněné předsudky? Odpovědi získáte během procházky s Martinem Hroudou, spoluzakladatelem architektonického studia U / U. Studio se věnuje zapojení freestylových sportů do plánování měst tak, aby vznikl co nejatraktivnější sociální prostor pro jezdce i širší veřejnost. Tvoří jej architekti a inženýři, které spojuje vášeň pro skateboarding. Volný čas rádi tráví ve veřejném prostoru, všímají si detailů, mají cit pro dané místo. Studiem navržená řešení tak neslouží jenom pro skateboarding, ale jako veřejný prostor vybízející k sociální interakci. Skaty s sebou!

 

17:00 - 18:30 Procházka v tichu

místo srazu: Mariánské náměstí, škola pro neslyšící, Riegrova 1

Svět okolo nás je plný zvuků. Jak fungovat ve městě, když je nemůžete slyšet? Přijďte zažít město z perspektivy osoby se sluchovým postižením. Od Pavly Třískové a její kolegyně, sociální pracovnice Lucie Novotné se dozvíte mnohé o hluchotě, znakovém jazyce a bariérách, kterým neslyšící čelí.

čtvtek 16. 3.

15:00 - 16:00 Procházka s žáky Gymnázia Česká a jejich ředitelem

místo srazu: před gymnáziem

Dříve na tomto místě stávaly obytné domy řemeslníků, lázně, mincovna i solnice. Budovou původně latinského gymnázia prošla historie, několik zajímavých osobností a skrývá mnoho příběhů. Vyslechněte si je přímo od žáků v doprovodu současného ředitele Antonína Sekyrky. Společně vás provedou nejen časem od roku 1875, ale ukáží vám především gymnázium dnešních dnů.

 

16:00 - 17:30 Každodenní fantazie města Budějce 

místo srazu: Piaristické náměstí

Edukativní procházka zaměřená na fantastiku, příběhy, vyprávění a kouzla ve městě. Budete se procházet po místech města, kam se pravidelně vydáváte v každodenním životě. Uvidíte, jak mohou obyčejní lidé v každém z vás inspirovat tvůrčí činnost a pomoci vám vytvářet vlastní příběhy. Budete diskutovat o tématu fantazie a fantastické literatury nejen na území Jižních Čech. Proberete Mezi příběhy z historie města, místní literární tvorbu, kouzla a magii. Procházku povede spolek Na Tahu orientující se na vyprávění příběhů skrze stolní hry, zejména dobrodružství Dungeons & Dragons (angl. originál Dračího doupěte). Procházka bude zakončena prohlídkou jejich studia, ze kterého spolek pravidelně vysílá svá živá vystoupení.

 

16:00 - 18:00 Divadlo, kam se podíváš!

místo srazu: Piaristické náměstí

Dramaturg Jihočeského divadla, František Řihout, vás provede místy, kde byste divadlo určitě nečekali.

Od roku 1819 na nábřeží Malše sice stojí divadelní budova, za německého protektorátu během 2. světové války dokonce rozšířena o přístavbu, ale nejen tam se hraje a hrálo divadlo.

Nejstarší definice divadla zní: na rynku připrav dva sudy, dej na ně prkno - stačí dva herci a máme divadlo! Potkáte se proto společně přímo na Piaristickém náměstí, kde se už od časů Pyšné princezny konaly trhy a právě v těchto místech je možné spatřit dodnes stopy budějovického divadla. S překvapením zjistíte, že divadlo se nevyhýbalo ani chrámovým prostorám nebo tělocvičné jednotě. Proti proudu řeky Malše pak doputujete až tam, kde má divadlo už přes 200 let svůj svatostánek.

 

16:30 - 20:00 Protektorátní Budějovice

místo srazu: Náměstí PO II.

Nahlédněte budějovické centrum jinýma očima - ponořte se do temných časů protektorátu Čechy a Morava a projděte si město s průvodcem a odborníkem na slovo vzatým, historikem Janem Ciglbauerem. Čekají na vás informace o zaniklé židovské komunitě, o vyšetřovnách nacistických úřadů, o nevinných obětech i o pachatelích dávných zločinů z konce války a mnoho dalších témat, která objevíte během zhruba 4 hodiny trvající procházky širším centrem města.

pátek 17. 3.

14:30 - 16:00 (Ne)vidět město

místo srazu: hlavní budova vlakového nádraží

Chcete se dozvědět, jak se v našem městě žije lidem se zrakovým postižením? Jaké nástrahy na ně na ulicích čekají, které vychytávky používají a v čem jim třeba můžete pomoci i vy? Vydejte se na nevšední vycházku. Přijďte se ptát Šarloty Hambergerové! Kromě neobvyklého zážitku si odnese i zjištění, že lidi se zrakovým postižením nejsou tak úplně jiní.

 

15:00 - 16:30 Třicet let ve Stromovce - co zbylo?

místo srazu: u vstupu do Stromovky směrem od Kauflandu

Během odpolední procházky Stromovkou se Hynek Látal a Nikola Špůrová zastaví u dochovaných sochařských děl ze dřeva i z kamene. Před třiceti lety vznikla myšlenka dřevosochařských sympozií, která se pak od roku 1993 v šesti ročnících pravidelně uskutečňovala v Českých Budějovicích a jejichž výsledky byly v lesoparku osazovány. Při procházce si povíme o dílech významných představitelů českého umění 2. poloviny 20. století, zmíníme díla zahraničních autorů a připomeneme i díla, která se již nedochovala.

 

16:30 - 18:00 Prior-Metropol-Gerbera

místo srazu: před Priorem

Projděte se s Martinem Augustinem po významných domech českobudějovické architektury 70. let minulého století. Čím byly a čím jsou dnes? Jak se České Budějovice měnily a na co už v plánech a při výstavbě nedošlo?

sobota 18. 3.

10:00 Pojedeme do Prachatic!

Poslední vycházka vyrazí za město, do regionu, do kraje. Sedněte na kolo a pojeďte s námi do Prachatic, kde proběhne předání kul.turistické štafety. Bude tam na nás čekat program Živé vily. Tak co? Pojedeme společně z Budějovic nebo se sejdeme až v Prachaticích?