Skateholders #1

V prostoru mezi Jihočeskou vědeckou knihovnou a KD Gerberou bude umístěno několik umělecko-sportovních prvků, které jsou vhodné pro skejtování (způsobem zpracování, použitým materiálem ap.) a zároveň mohou být využity jako mobiliář (lavička k usednutí, zábradlí na schodech). Prvky vytvořili na míru tomuto prostoru architekti z U / U studia, jsou tedy i zajímavým vizuálním zpestřením tohoto veřejného prostranství.

Místo je zvoleno záměrně - s ohledem k historii skateboardingu v Českých Budějovicích. Od devadesátých let se zde skateboarding provozoval, protože místo (bývalý památník) disponovalo vhodným povrchem a mramorové doplňky vytvářely nové možnosti (podobně je tomu např. na pražské Letné). 

Prostranství je i po rekonstrukci stále lákavé pro kolečkové sporty a tak bychom rádi skrze instalaci několika prvků poukázali na to, jak malá proměna, nebo obohacení veřejného prostoru, muže rozšířit možnosti jeho využití.

Architektonické studio U / U se věnuje zapojení freestylových sportů do plánování měst tak, aby vznikl co nejatraktivnější sociální prostor pro jezdce i širší veřejnost. Tvoří jej architekti a inženýři, které spojuje vášeň pro skateboarding. Volný čas rádi tráví ve veřejném prostoru, všímají si detailů, mají cit pro dané místo. Studiem navržená řešení tak neslouží jen pro skateboarding, ale jako veřejný prostor vybízející k sociální interakci.

PROGRAM

Čtvrtek 20. 4. 

Jihočeská vědecká knihovna - Lidická 1, prostranství u knihovny

16.00 slavnostní zahájení akce Skateholders #1 

V prostoru mezi knihovnou a KD Gerberou bude umístěno několik umělecko-sportovních prvků, které jsou vhodné pro skejtování a zároveň mohou být využity jako mobiliář (lavička k usednutí, zábradlí na schodech). Prvky vytvořili na míru tomuto prostoru architekti z U / U studia.

 

přednáškový sál knihovny

16.15 - 17.00  Skateboarding ve veřejném prostoru: Martin Hrouda

Proč je dobré začleňovat volnočasové aktivity do městského plánování? Jaké z toho plynou benefity? Přednáška Martina Hroudy, spoluzakladatele architektonického studia U / U,  se bude věnovat tématům skateboarding a veřejný prostor.

17.00 - 17.45  Skateboarding v Africe: Martin Loužecký 

Pokud vás zajímá tématika rozvojových projektů, dramat okolo shánění materiálů a organizace lidí, kteří se dobrovolně rozhodnou míchat beton v barvitém prostředí Afriky, doražte na přednášku. Martin Loužecký je zakladatelem neziskového projektu Skate World Better.

18.00 - 18.30  Začlenění skateboardingu do běžného života: Jakub Novotný

Jak se díky skateboardingu mohou aktivizovat místní komunity? Jak obohacovat kulturně-společenské dění a zlepšovat integraci sociálně znevýhodněných dětí a mládeže? V přednášce se posluchači dozvědí, jakou roli v tom všem hraje projekt Skateholders, za kterým stojí tým Budějovice 2028. Přednášející Jakub Novotný se dlouhodobě podílí na projektech, které využívají skateboarding jako prostředek ke zlepšení života lidí postižených konfliktem a chudobou (stavba skateparku v jordánském Ammánu, Palestina a Maroko, …).

Pátek 21. 4. 

Světadílna - J. Plachty 10

19.00 Premiéra dokumentu Skateholders#1

Staňte se prvními diváky snímku mapující budějovickou skateboardovou scénu a místa s ní spjatá. Dokument Skateholders #1 vzniká speciálně pro tuto akci. Autor projektu je Tonda Záhorka.

20.00 - 22.00 Koncert REK

Sobota 22. 4. 

Jihočeská vědecká knihovna - Lidická 1, prostranství u knihovny

11.00 - 16.00 Opening session /závod/ 

Otevřená session pro všechny skatery z města i okolí o věcné ceny. Vítáni jsou i všichni, kteří skateboardingu fandí a baví je se na něj koukat. 

Rezevujte si své místo zde