Každá kultura potřebuje své publikum! Ohlédnutí za Diváckou posilovnou 2024

Evropské hlavní město kultury přinese do Českých Budějovic do roku 2028 stovky nových kulturních akcí. Pro místní to znamená především nové zážitky, za kterými bude jezdit diváctvo nejen z jižních Čech, ale i z celé republiky a zahraničí. Ti, kteří už teď na kulturu chodí rádi, budou moct vyhledat něco nečekaného. Někdo se těší na velká jména evropské umělecké scény. Někdo se těší, že toho bude moct zažít víc. Pro ty, kdo se za kulturní publikum nepovažují, to bude možnost zkusit něco nového. Řada projektů si bude muset svoje publikum teprve najít.
Jak ale nové diváky oslovit? Jak zjistit, kdo chodí na kulturu? Jak se rozhodnout, o co obohatit nabídku v naší organizaci nebo celém městě? Evropské hlavní město kultury je příležitost pro to, klást si tyto otázky jako kulturní sektor společně. Zároveň je to pro celou kulturní scénu příležitost nadchnout nové publikum a vytvořit si s ním vztah, který přetrvá daleko za rok 2028.
Publikum na prvním místě
Abychom tuhle příležitost maximálně využili, spustili jsme v březnu 2024 první ročník programu Divácká posilovna pro kulturní organizace. Jeho tématem byl audience development, tedy rozvoj publika.
Rozvoj publika je někdy nahlížen jako marketingová disciplína. Pro nás je ale alfou a omegou naší každodenní práce. Je naší vizí i motivací. Pokud se spojí víc organizací, které to mají stejně, je efekt práce s publikem ještě větší. A pocítí ho nejen kulturní organizace, ale hlavně publikum samotné. Program jsme proto otevřeli pro kulturní organizace z Kulturního ostrova, kulturní čtvrti v širším centru Českých Budějovic.
Kromě týmu EHMK se tak programu zúčastnili zástupci a zástupkyně Alšovy jihočeské galerie, Jihočeského divadla, Hvězdárny a planetária, Jihočeské vědecké knihovny, Biografu Kotva a Letního kina Háječek nebo Umění ve městě a Žižkárny.


Co jsme se naučili?
Měli jsme možnost lépe poznat své stávající nebo potenciální diváky, získat dovednosti v oblasti práce s publikem, marketingu a strategického plánování.
Kromě toho jsme společně zažili:
-
Audience.lab s publikem – zjistili jsme naživo se skupinou teenagerů, co mladé lidi baví, jak tráví volný čas a jak vytvořit kulturní program, který by je oslovil;
-
základní audit přístupnosti našich institucí – učili jsme se, jakým bariérám čelí lidé s postižením a jak zpřístupnit kulturní akce různým skupinám publika;
-
výzkum návětěvnictva nultého ročníků festivalu Jižní Svéráz – ve spolupráci s výzkumnicí Aleksandrou Koltun získalo Jihočeské divadlo 1443 odpovědí na online dotazník. Zjistili jsme, odkud návštěvníci přicházejí, jak se o akci dozvěděli, že většina byla z festivalu nadšená, ale i to, co by se dalo do dalších ročníků zlepšit.
Co nás čeká dál?
Během posledního setkání v Jihočeském divadle jsme sobě navzájem i svým kolegům prezentovali cestu, kterou každá organizace ušla. A co nás čeká dál?
- V roce 2025 budeme pokračovat s přípravou plánů rozvoje publika pro jednotlivé projekty Evropského hlavního města kultury, které už realizujeme.
- S většinou účastníků Divácké posilovny právě připravujeme nové celoměstské oslavy s názvem Soutok, kde si plánujeme otestovat v praxi, co jsme se naučili.
- V roce 2025 nás čeká velký průzkum kulturního chování obyvatel a výzkumy publika v jednotlivých kulturních organizacích.
- Dál rozvíjíme práci na přístupnosti kultury skrze spolupráci s nově založenou Aliancí pro přístupnost (přečtěte si víc zde).
- V dalších letech bychom kurz rádi otevřeli znovu a přizvali organizace z celého kraje.






Proč to má smysl?
Celým programem jsme si prošli s dalším kulturními organizacemi od začátku do konce, poznali jsme blíž jednotlivé organizace a to, jak fungují. Každé setkání se navíc odehrávalo v jiném kulturním prostoru ve městě a mnozí z nás byly na některých místech vůbec poprvé. Navázali jsme díky tomu mezi sebou kontakty a hlavně spolupráci. Program Divácká posilovna nám ukázal, že spolupráce mezi kulturními organizacemi může přinést nejen nové nápady, ale i konkrétní synergie, které pomáhají posilovat kulturní nabídku ve městě. Každá organizace má co nabídnout ostatním. A společně můžeme nabídnout něco nového svému publiku.
