Kul.turista – Šumava, Máj a Stromovka

Na svou pro letošek poslední akci vyrazila kulturně turistická kancelář v září. Maringotku zaparkovala na náměstíčku sídliště Šumava, kde od čtvrtka do neděle poutala pozornost a probouzela zvědavost místních obyvatel. Těm poskytovala informace o tom, že Budějovice mají úspěšně podanou přihlášku do soutěže o titul Evropské hlavní město kultury, a co to potenciálně pro město i kraj znamená.

U maringotky se zastavilo mnoho místních, kteří si s námi přišli popovídat v rámci akce „kafe za příběh“. Akce je založená na jednoduchém směnném obchodu, kdy za příběhy z Budějovic nabízí výběrovou černou kávu do porcelánového hrnečku. Všechna vyslovená přání, stížnosti a vzpomínky pečlivě archivujeme a zapracováváme do procesu kandidatury.. Z této mozaiky příběhů bude třeba jednou cenný dokument o městě a jeho kolektivní paměti.

Místní mluvili třeba o tom, že jim chybí příjemná kavárna s posezením, ale jsou rádi i za qb box (kavárnu umístěnou ve stavebním kontejneru uprostřed sídliště), kam se dalo chodit i v pandemii, protože je to venku. Nejoblíbenějším místem je pochopitelně park Stromovka, který je takovou velkou místní zelenou oázou. Náměstí, kde stála naše maringotka, by si prý zasloužilo více péče. V současné podobě to není prostor, kde se člověk rád zastaví a posadí na lavičku. Kde je na sídlišti Šumava a Máj, podle jejich obyvatel, místo pro setkávání?

Kromě zmíněné Stromovky je takovým místem rozhodně park 4Dvory, který se nachází v prostoru bývalých kasáren. Při výstavbě parku bylo pamatováno na všechny věkové kategorie, nalezneme zde dětská hřiště, skatepark, ale i stezku s názvem „Buď fit“ s posilovacími stroji pro seniory. Pro kulturní aktivity a komunitní život se nabízí multifunkční prostor Výměník1, kam se také (kvůli nepřízni počasí) přesunula část víkendových kul.turistických akcí. Ale všechno popořadě. Program probíhal tentokrát zároveň s akcí Zažít město jinak, kterou již druhým rokem pořádal právě prostor Výměník1. A tak byla poslední zastávka opravdu pestrá!

Batolata v knihovně, urbanistický workshop a plavecké závody na Bargu

Ve čtvrtek se, kromě otevření maringotky veřejnosti, program Kul.turisty ve spolupráci s Knihovnou Čtyři Dvory zaměřil na čtení – nejprve v rámci dopoledního setkání dětí do tří let, odpoledne pak proběhlo čtení z knihy Gaston, chlapeček, který se pořád ptal. 

V pátek se k maringotce přidal již tradičně spolek Socionaut se svým urbanistickým workshopem zaměřeným na výzkum veřejného prostoru. Originálními a hravými metodami sbíral od obyvatel sídliště podněty o tom, jak se jim na sídlišti žije, co jim chybí a co by si přáli změnit. Dopoledne jsme pozvali maminky s kočárky na procházku do Stromovky, kde místo obvyklého small talku, dostal prostor strollering. Co že to je? Je to venkovní cvičení, jehož základem je dynamická chůze s kočárkem kombinovaná s lehkými posilovacími cviky. Ideální volba pro aktivní a přirozený pohyb. Už jste zkoušeli?

Odpoledne program pokračoval v zahradách Biologického centra AV ČR s včelařem Václavem Krištůfkem, který je zároveň členem Divadelního spolku J.K.Tyl . Jeho včelařská vášeň byla velmi nakažlivá, každý, kdo ho slyšel, pravděpodobně zatoužil aspoň na malou chvíli si postavit na zahradu nebo balkon svůj vlastní úl. Podobný zápal se udál v parku Stromovka. Plavecké závody na Bagru byly vzhledem k upršenému počasí jen pro opravdové srdcaře. O to urputněji a odhodlaněji ale plavali vstříc zasloužené odměně (v podobě horkého nápoje), která na každého z nich čekala v cíli. Přejme si do budoucna revitalizaci Bagru, abychom v něm mohli plavat celé léto. Druhý den Kul.turisty zakončilo ve Stromovce novocirkusové představení Koťátko zkázy, na které diváci dorazili i přes vytrvalé mrholení, a kapela Killa Fettu, na které se sešli sousedé z širokého okolí.

Zážitkové procházky, zapojení místních sousedů a slavnostní slosování kul.turistických legitek

V sobotu a neděli byl program přesunut do prostoru Výměník1, který akci poskytl útulné, a hlavně suché zázemí. Proběhl zde například NAZDAR BAZAR stylových kousků výběrového pop up sekáče Berlin Vintage z Bratislavy, koncerty kapel mmnk a Ed Rosenthal nebo sousedský brunch s nezapomenutelným domácím štrůdlem paní Hany a swingová tančírna. Právě nedělní brunch a swingová tančírna přilákala i obyvatele sídlišť, kteří za normálních okolností prostor Výměníku 1 nenavštěvují. Jsme moc rádi, že i v rámci této akce se nám podařilo podpořit komunitní život místních.

Tradičně nejoblíbenější kul.turistické aktivity – komentované procházky – se konaly i za mírného deště. První z nich zamířila do Branišovského lesa s ornitoložkou Michaelou Syrovou a entomologem Jiřím Řehounkem, na společné pozorování ptáků a hmyzu. Pomyslným vrcholem této akce byla ukázka kroužkování ptáků. Další procházka se konala v parku 4Dvory s jedním ze spoluautorů architektonického návrhu. Třetí procházka s názvem „Vítejte v nové divočině“ se uskutečnila pod vedením lektora ekocentra Cassiopeia. Tato nezisková organizace se dlouhodobě snaží o vzdělávání a výchovu směřující k odpovědnosti jednání člověka vůči životnímu prostředí. Dělá tak pomocí rozmanitých aktivit pro děti, mládež, pedagogy a širokou veřejnost. 

Odradit se nenechali ani účastníci městského závodu na kolech a kávoví gurmáni, kteří se zúčastnili degustace výběrové kávy v již zmíněném espresso baru qb box.

Po celou dobu sedmiměsíčního cyklu zastavení po různých částech Budějovic mohli návštěvníci akcí sbírat razítka do kul.turistických legitek. V rámci posledního Kul.turistyí došlo na slavnostní slosování výherkyně společného výjezdu na zahájení dalšího ročníku Evropského hlavního města kultury. Již teď je jasné, že s námi pojede paní Isabela, které ještě jednou gratulujeme! Cyklus Kul.turista tímto sice pro letošek končí, to ale neznamená, že se nikdy nevrátí... 

Co nás tedy nyní čeká? 

Máme úspěšně odevzdanou přihlášku do prvního kola kandidatury na Evropské hlavní město kultury a před sebou prezentaci před mezinárodní komisí. O postupujících městech bude jasno v polovině října. Kromě příprav na prezentaci se pouštíme do zpracování shrnutí a evaluace uplynulých akcí a výstupů ze všech workshopů ve veřejném prostoru spolku Socionaut. Právě na poznatky z prvního ročníku bychom rádi ve spolupráci s místními navázali dalším programem v druhém kole soutěže. Držte Budějcím palce! O všech aktivitách Vás budeme průběžně informovat.

Děkujeme všem organizátorům, účastníkům a podporovatelům kandidatury a těšíme se brzy na dalších akcích, které oživují veřejný prostor a utužují místní komunitu.

Co říkají místní?

“Jinak tady nic není, tady se jenom bydlí.”

“Vždycky jezdím do města, když chci něco dělat.”

“Kultura je tady holt ve městě.”

“Chybí tu posedět si někde s dětma, báby i mámy bychom si šly sednout.”

Za nás velké nadšení - na Batolata i Zauzlínu nám dorazili nejen "staří známí", ale i zcela nové tváře. U těch doufáme, že nám zachovají přízeň a přijdou opět. Držím nám všem palce, ať se tím městem kultury staneme!
Jihočeské vědecká knihovna v Českých Budějovicích pobočka Čtyři Dvory
Kulturní vyžití na sídlišti chybělo i mně, sama jsem v paneláku vyrostla. Proto jsem v roce 2019 otevřela prostor Výměník1, kde pořádáme pohybové kurzy, divadlo, koncerty, nebo promítání filmů, trhy a jiné. Kromě toho dáváme možnost místním – uspořádat si tady třeba oslavu narozenin, nebo bazar hraček. Byla u nás už i svatba! Baví nás poznávat sousedy a zjišťovat, jaký program by si mezi paneláky představovali. I k tomu nám pomáhají akce jako Zažít město jinak, nebo Kul.turista! Mám radost, že i přes déšť přišlo hodně lidí a doufám, že se s nimi budeme ve Výměníku potkávat pravidelně.
Hedvika Drenčeni ŘEDITELKA PROSTORU VÝMĚNÍK1
Kul.turista proběhl za finanční podpory Nadace Via, Ministerstva kultury, Města České Budějovice a Jihočeského kraje. Děkujeme jim, stejně jako všem partnerům, kteří se na projektu podíleli zapůjčením vybavení, poskytnutím prostor, svého času nebo cenných rad a zkušeností.