Kreativní učení/diskuzní fórum a workshopy

Jakou roli má plnit vzdělávání? Co a jak máme učit naše děti, abychom je dokázali dobře připravit na budoucnost, když ani my samotní nevíme, jaká bude?

Tématem letošního diskuzního fóra v rámci 16. ročníku Dnů otevřených ateliérů bylo KREATIVNÍ UČENÍ.

PROGRAM

Workshopy

Po celé dopoledne se děti od 2 let se svými rodiči mohly účastnit tvořivé dílny. Co vše se dá vymyslet s papírem nebo z papíru? Děti byly svérázné. Jejich postupy spočívaly v mačkání, protrhávání, vrstvení i schovávání se. 

Odpolední workshop s tanečnicí a performerkou Borou Debnárovou byl určený starším dětem od 6 let. Děti tančily s barvami, samy i spolu s rodiči, v kontaktu se sebou samými i s ostatními kolem sebe.  

Diskuzní fórum

Kreativita je definována jako jedna ze zásadních kompetencí pro 21. století. Co pro koho znamená kreativita a kreativní učení? 

Nejen na tuto otázku jsme se ptali a následně debatovali s hosty a hostkami diskuzního fóra, kterého se účastnili: 

Zdeněk Brdek (Katedra výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity)

Katarína Kalivodová (Společnost pro kreativitu ve vzdělávání)

Adam Langer (Sladovna Písek)

Vít Piskala (Ateliér 3D – Jihočeské divadlo)

Kateřina Šobáňová (Švestkový dvůr)

Tandemové workshopy

Kreativitě se nejlépe daří v pestrém a podnětném prostředí bohatém na směs různých vjemů a zážitků. V prostředí, které umožňuje sdílení nápadů a inspirace.  Proto jsme oslovili Bude Cirkus + Kabinet CB, Výměník 1 + výtvarný ateliér Objev, CEGV Cassiopeia + Objevárium s nabídkou uspořádat tandemové workshopy a zprostředkovat možnosti kreativity v mezioborové spolupráci.