Zapsaný ústav České Budějovice – Evropské hlavní město kultury 2028 bude mít novou ředitelku
V pátek 10. listopadu vybrala komise novou ředitelku zapsaného ústavu České Budějovice – Evropské hlavní město kultury 2028. Bude jí Veronika Láchová, emeritní ředitelka České federace potravinových bank. Ředitelka zapsaného ústavu bude zodpovědná za nastavení realizace titulu EHMK a jeho řízení. Láchová byla jmenována správní radou zapsaného ústavu na šestileté funkční období (do roku 2029) a do funkce nastoupí 1. 12. 2023.
Kromě vedení organizace bude ředitelka zodpovědná za tvorbu prostředí, ve kterém budou tým a partnerské organizace realizovat plány z přihlášky a tvořit inovativní program vysoké umělecké kvality. Ten má za cíl přilákat návštěvníky z celé ČR a Evropy a dlouhodobě přispívat ke zvýšení kvality života ve městě a Jihočeském kraji.
“Nová ředitelka přesvědčila výběrovou komisi svými schopnostmi řídit tým a být správným leaderem, jakož i z životopisu vyplývajícím smyslem pro vhodnou komunikaci s veřejností a nadšením pro rozvoj vztahů mezi týmem EHMK a vnějším okolím. Přeji jí, aby svou funkci a roli naplňovala s touto neutuchající energií a těším se na intenzivní spolupráci,”
Zastřešujícím tématem českobudějovické přihlášky je (PERMA)KULTURA, tedy trvale udržitelný rozvoj kultury. Úkolem zapsaného ústavu je naplnění této vize prostřednictvím kulturního a uměleckého programu, zapojením veřejnosti, rozvoji kulturního a kreativního sektoru a tvorbou mezioborových spoluprací. Klíčové je pro tento účel napojení zapsaného ústavu i jihočeského kulturního a kreativního sektoru na evropské sítě, organizace a partnerská města.
Veronika Láchová do organizace přinese zkušenosti z neziskového sektoru, kde působila posledních 8 let na národní i evropské úrovni. Působila 6 let jako ředitelka České federace potravinových bank. Pod jejím vedením získaly potravinové banky v roce 2019 ocenění SDGs a v roce 2021 cenu Střední neziskovka roku. Působila také několik let jako produkční Mezinárodního filmového festivalu Voda, moře, oceány.
“Koncept (PERMA)KULTURY má potenciál propojení města a jeho obyvatel i návštěvníků. Dává nám příležitost zasadit kulturu do každodenního životního standardu celého města. Čím více lidí tomuto konceptu porozumí, tím více jich bude chtít v našem městě žít, navštívit ho, vracet se. Věřím, že se nám společně s týmem, politiky i obyvateli podaří vytvořit unikátní prostor, v němž díky uměleckému programu budeme propojovat, inspirovat se, a to nejen na národní, ale i na evropské úrovni,”
V jedenáctičlenné výběrové komisi zasedli představitelé města a kraje - primátorka Českých Budějovic Dagmar Škodová Parmová, hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba a další čtyři političtí zástupci, kteří jsou členy správní rady zapsaného ústavu, ale i pět profesionálů z kulturního a kreativního odvětví – například Jiří Suchánek, bývalý ředitel EHMK Plzeň 2015 či Adriana Světlíková, ředitelka Nové sítě.
Komise se rozhodovala na základě návrhu koncepce rozvoje zapsaného ústavu a osobního pohovoru. Vítězná koncepce mimo evropský rámec akcentovala zejména otevřenou komunikaci směrem k městu i veřejnosti a vytvoření stabilního a dlouhodobého zázemí pro rozvoj kultury a kreativních odvětví ve městě i kraji. Veronika Láchová chce organizaci řídit na základě vítězné přihlášky a zajistit její úspěšnou realizaci vytvořením podmínek, ve kterých bude tým schopen velké ambice naplnit.
Druhým kandidátem na pozici výkonného ředitele byl současný ředitel Kreativní Prahy Petr Peřinka. Ten s týmem EHMK pracoval od postupu do druhého kola soutěže a stejně jako další členové, kteří se podíleli na vítězné přihlášce, plánuje v projektu dál pokračovat. Zároveň je v plánu v dohledné době obsadit další volné pozice. Výběrová řízení budou zveřejněna na tomto webu.